Et-årig fra Apple har sparket gang i konkurrenterne

Computerviews: Apples mobile softwarebutik til iPhone, App Store, har rundet sit første år, og undervejs inspireret konkurrenterne til at følge trop.

Artikel top billede

Apple fejrede årsdagen med en speciel side i iTunes, der præsenterede en række af de mest populære applikationer.

Computerviews: På bare et år har Apple formået at sparke gang i markedet for mobile softwarebutikker for alvor.

Retfærdigvis skal det siges, at Apple ikke var den første på dette område. Handango Inc., som i januar kunne fejre 10 år på markedet, med over 100 millioner downloads og 140.000 applikationer, er indehaver af den ære.

Men Apple gjorde tingene lidt anderledes, og hvor Handango har sigtet bredt med understøttelse af over 1.000 forskellige mobile enheder, har Apple fokuseret ultrasnævert på firmaets egne vidunderbørn, iPod Touch og i særdeleshed iPhone.

100 gange større på 12 måneder

Indtil videre har eventyret været en succes for Apple, der i april rundede en milliard downloads, og i skrivende stund ligger inde med 58.096 tilgængelige applikationer, fra rendyrkede arkadespil til diagnostikværktøjer for læger. For et år siden var der bare 550 applikationer i selv samme butik, heraf en fjerdedel gratis.

Samtidig har stort set alle konkurrenterne set lyset - og fulgt trop. Microsoft, der står bag Windows Mobile OS, Palm, med WebOS og som netop har lanceret Palm Pre, Research in Motion, der laver BlackBerry, og Google, med Android-platformen, har alle meldt sig ind i kampen om de mobile applikationsbutikker det seneste år, og udbuddet er nu større end nogensinde.

Senest har LG annonceret sin deltagelse, med start på det asiatiske marked, og der ventes tilsvarende fra giganterne Nokia og Samsung i den kommende tid.

Fremtidigt must-have?

Det er ud til, at Apples indtog på markedet har skabt en slags halo-effekt, hvor en intens og hårdtslående markedsføringskampagne har givet et løft til hele branchen, og pludselig har alle sat skruen i vandet.

Hvor det for få år siden var en luksus af den lidt ligegyldige slags at kunne hente diverse applikationer ned på mobiltelefonen, vil det måske inden for meget kort tid være et absolut krav til en ny telefon, at man kan supplere op på softwaren.

Og det skal være lige når man har lyst, om det så er i toget, i biografen eller på kontoret.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland