EU sætter fut under brug af mobilt internet

EU vil med omformuleringer i GSM-direktivet forsøge at få flere til at bruge det mobile internet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Lovgiverne i EU er blevet enige om en måde, hvorpå de kan frigive radio-frekvenser til de nye mobile internet-tjenester. Samtidig forsikrer de, at de nye ordninger ikke vil få nogen konsekvenser for de almindelige mobiltjenester.

Med den opdaterede lov, der hedder GSM Direktivet, kan 900Mhz-frekvensen, der er reserveret til GSM-telefoner, anvendes til hurtige internet-forbindelser fra oktober.

Mange brugere vil hermed blive i stand til at anvende deres standard mobiltelefon til at få forbindelse med internettet. Dermed slipper de for at skulle anskaffe sig en iPhone, en BlackBerry eller andre af de dyre avancerede mobile apparater.

Ved at opdatere GSM Direktiver har EU "brolagt vejen for en ny generation af tjenester og teknologier, hvor Europa kan blive førende i verden," lyder det fra telekommissær, Viviane Reding.

Foruden målet om at sætte skub under den mobile internet-trafik, sigter det nye GSM Direktiv efter at spare mobil-operatørerne for op mod 10 milliarder kroner ved at reducere de netværks-omkostninger, der er forbundet med at levere mobilt internet til brugerne.

Mindre end 100 millioner mobil-brugere anvender i dag deres mobiltelefoner til at tilgå internettet. Med den nye lov i hånden er det målet, at antallet skal øges til 500 millioner i de kommende år.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect