Open source-guru langer ud efter Piratpartiet

Richard Stallman, der er fortaler for fri software, mener, at et forslag fra det svenske Piratpartiet kan skade fri software.

Artikel top billede

Stifteren af GNU, Richard Stallman, er kritisk over for et forslag, som det svenske Piratpartiet er kommet med.

Kampen mod ophavsrettigheder fyldte meget i den svenske valgkamp i forbindelse med valget til Europa-Parlamentet. Mest af alt, fordi Piratpartiet opstillede kandidater og endte med at få et medlem valgt ind i Bruxelles.

Et af de politiske mål hos Piratpartiet er at nedbringe ophavsretten til fem år, hvorefter det skal være tilladt at kopiere produktet.

Derudover skulle ophavsretsstyring (DRM) forbydes, ligesom ikke-kommerciel deling af publicerede værker skal tillades.

Det er synspunkter, som open source-guruen Richard Stallman ved første øjekast er enig i. Men så alligevel ikke.

"Jeg støtter disse ændringer generelt, men den specifikke kombination valgt af det svenske Piratpartiet skyder ironisk nok sig selv i foden i den specielle sag vedrørende fri software. Jeg er sikker på, at de ikke ønskede at skade fri software, men det er, hvad der ville ske," skriver Richard Stallman på gnu.org.

Kildekoden vil stadig være hemmelig

Richard Stallman fremhæver, at forslaget om en fem-årig ophavsret er et af problemerne.

"Så hvad vil effekten være ved at fjerne dette programs ophavsret efter fem år? Dette vil ikke kræve, at udvikleren frigiver kildekoden, og de fleste vil formentlig aldrig gøre det. Brugere, stadig nægtet kildekoden, vil stadig ikke være i stand til at bruge programmet i frihed," argumenterer Richard Stallman videre i sit indlæg.

Efter fem år kan kildekoden fra åben software benyttes i proprietær software, mens koden til den proprietære software fortsat vil være lukket land efter udløb af ophavsretten. Det er et problem ved Piratpartiets forslag, mener Richard Stallman.

Han frygter desuden, at der i programmerne bliver indskrevet en kode, der forhindrer dem i at virke efter den fem-årige periode.

Ifølge Richard Stallman bør kildekoden til proprietær software derfor offentliggøres efter fem år, når ophavsretten ifølge Piratpartiets forslag udløber.

Du kan læse hele Richard Stallmans indlæg her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job