Piratpartiet stormer ind i EU

Det svenske Piratparti kan glæde sig over en stor sejr ved gårsdagens Europaparlamentsvalg. Partiet er klar til at sende en eller to pirater til Bruxelles.

Artikel top billede

Det svenske Piratparti fik ved gårsdagens Europaparlamentsvalg for alvor vind i sejlene, da det med over syv procent af stemmerne fik plads i Europarlamentet til efteråret.

Helt præcis fik Piratpartiet 7,1 procent af stemmerne og blev sammen med Miljøpartiets 10,9 procent vælgertilslutning den store sejrsherre i den svenske afdeling af Europaparlamentsvalget.

Det skriver Svenska Dagbladet.

"Det føles helt fantastisk. Borgerne har forstået, at det er på tide at komme ind i kampen, og at man rent faktisk kan gøre en forskel. Vi accepterer ikke at blive aflyttet af staten. Derimod begynder folk at forstå, at staten ikke altid er god, og derfor har vi brug for linjevogtere," siger Piratpartiets leder og stifter Rick Falkvinge til svd.se.

Kæmper for personlig frihed

Piratpartiet blev stiftet i starten af 2006 og har ført valgkamp på personlig integritet, grundlovssikret ret til privatliv, fri kultur og begrænsning af ophavsret og patentregler.

Mere konkret slår Piratpartiet hårdt ned på mærkesager som fri fildeling, afskaffelse af den svenske overvågningslov, FRA-loven, og Piratpartiet vil ophøje brevhemmeligheden til at gælde alle former for elektronisk kommunikation.

Med de seneste års succes hinsidan er det svenske piratparti blevet kopieret i Danmark, hvor der dog mangler lige så stor vælgertilslutning som i Sverige. I vort svenske broderland er partiet landets tredjestørste målt alene på antallet af medlemmer, som der er 49.045 af.

Hos ungdomsafdelingerne er Piratpartiet klart det største med sine 21.500 medlemmer, hvilket er mere end dobbelt så meget i forhold til Moderata ungdomsförbundet, der kan tælle 9.150 hoveder.

Afgørelsen i den svenske Pirat Bay-sag i midten af april har utvivlsomt haft en afgørende indflydelse på medlemstallene, da medlemstilslutningen til Piratpartiet i løbet af valgkampen er vokset til det tredobbelte.

To mandater på vej

Med det ene Europaparlamentsmandat i lasten ser det ud til, at det bliver den 49-årige it-entreprenør Christian Engström, der skal ned og prøve kræfter med EU.

Han kan endnu ikke løfte sløret for, hvem han skal arbejde sammen med i Bruxelles.

"Én person kan ikke gøre en forskel. Derfor vil jeg søge samarbejde med alle net-aktivister i parlamentet. Sådan har vi indtil videre arbejdet eksempelvis som i modstanden mod software-patenter. Det er aktivisterne, der står for analysen, og os der gennemfører det i parlamentet," siger Christian Engström til Svenska Dagbladet.

På grund af den store vælgertilslutning samt fordeling af to ekstra mandater i Sverige kan Piratpartiet ende med to mandater, hvoraf det ene mandat har observatørstatus. Hvis Lissabon-traktaten bliver vedtaget vil dette mandat få status af aktivt medlem.

Piratpartiet vil benytte gårsdagens succes til også at få foden inden for døren i det svenske parlament, Riksdagen, hvor afskaffelsen af ophavsretten vil være partiets altoverskyggende mærkesag.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S