Linux top-udvikler har fået nok af Linus Torvalds

Den erfarne Linux-udvikler Alan Cox har tilsyneladende fået nok af Linus Torvalds og vedligehold af Linux-kernen.

Artikel top billede

Tilsyneladende har en af de mest erfarne kerneudviklere og -vedligeholdere fået nok af arbejdet med Linux og samarbejdet med Linus Torvalds.

Den britiske Alan Cox har truet med at forlade vedligeholdelses-arbejdet af tty-laget i Linux-kernen.

Baggrunden er en uoverensstemmelse med Linus Torvalds om udbedring af en fejl i den del af kernen, som Alan Cox har ansvaret for.

"Idiotiske undskyldninger"

Nærmest som et ældre ægtepar udveksler de to Linux-veteraner små spydigheder på Linux-kerne mail-listen.

"Helt ærligt kan jeg ikke forstå, hvorfor det er nødvendigt for mig at nævne de her problemer. Du skulle have ordnet fejlen med det samme... Uden at komme med idiotiske undskyldninger for dårlig kerneopførsel..."

"At undskylde kernefejl ved at skyde skylden på en "fejlbehæftet" brugerapplikation er ikke ok. Og at argumentere imod at fixe det i næsten en uge - det er blot skørt," skriver Linus Torvalds blandt andet.

Den britiske Alan Cox svarer tilbage:
"Jeg har arbejdet på at fixe problemet. Jeg har brugt rigtig meget tid på tty-tingene, prøvet på langsomt at få det rigtigt uden at ødelægge noget og fixe sikkerhedshuller efterhånden som de dukker op...Jeg har fået nok. Hvis du mener, at problemet er nemt at løse, så fix det. Hyg dig med det....enhver med patches til tty-laget kan sende dem til den nye vedligeholder."

Lidt senere svarer Alan Cox en anden Linux-udvikler, der spørger til kernedelen, som Alan Cox har ansvaret for:

"Tal med den nye tty-vedligeholder, hvem der så ender med at blive det. Det interesserer mig ikke længere."

Skærmydsler ikke første gang

Skærmydslerne mellem Linus Torvalds og Alan Cox sker næsten på to-års dagen for en anden Linux-udviklers exit fra Linux-udviklingen.

Con Kolivas valgte at forlade Linux-udviklingen fordi han mente, at der ikke blev fokuseret nok på at optimere Linux-kernen til desktop-brug.

Han havde problemer med at få Linus Torvalds og en anden kerneudvikler, Ingo Molnar, til at godtage hans ideer.

Blot mindre skænderi?

Det er stadig uklart, om Alan Cox virkelig vælger at tage sit gode tøj og forlade Linux-vedligeholdet som Con Kolivas gjorde, eller om der blot er tale om et mindre skænderi, hvorefter gemytterne falder til ro.

Alan Cox huserer nemlig stadig på Linux-kerne maillisten, hvor han efter sine mails om at forlade arbejdet med tty-vedligeholdet stadig udveksler ideer med Linus Torvalds om at fixe det oprindelige problem.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Sydjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S