Juridisk fejde om software truer Skype på livet

Skype risikerer at blive lukket, hvis vi taber i retten i strid om den software, som Skype hviler på, og ingen alternativer er klar, lyder det advarende fra eBay.

Artikel top billede

(Foto: Sasun Bughdaryan / Unsplash)

Computerworld News Service: Ebay er gået i gang med at udvikle et alternativ til den P2P-teknologi, som Skype bygger på.

Det skyldes en juridisk tvist, der truer med at trække tæppet helt væk under den populære telefon-tjeneste, der er udviklet af danskeren Janus Friis og svenskeren Niklas Zennström.

Ebay købte Skype i 2005. I handlen indgik dengang ikke den peer-to-peer-teknologi, som Skype kører på. Denne teknologi er ejet af selskabet Joltid, som Skype har købt en licens af. Nu er de to parter røget i totterne på hinanden på grund af uenighed om licens-betingelserne.

Tidligere på året bad Skype ifølge eBay den britiske Højesteret om finde en løsning på problemet. Det førte ifølge eBay til, at Joltid foreslog at nulstille parternes licens-aftale.

"Joltid påstår, at Skype ikke må anvende eller modificere bestemt software-kode, og at Skype bryder licens-betingelser, hvis selskabet gør dette," lyder det fra eBay.

Lang behandlingstid

Joltid indleverede straks et modkrav til Skype.

Det tvang Skype til at bede den engelske domstol om at vurdere, hvorvidt der vitterligt er tale om et brud på licensbetingelserne, ligesom Skype ønsker, at den britiske domstol konkluderer, at Joltids opsigelse er ugyldig.

Domstolen har indtil videre planlagt sagen til juni 2010.

I mellemtiden er eBay begyndt at udvikle et alternativ til den pågældende teknologi, som altså står i centrum i tvisten med Joltid.

"Selv om Skype er sikker på sin juridiske position foreligger muligheden for et ugunstigt resultat, hvis ikke sagen bliver løst via forhandling. Skype har derfor indledt arbejdet med at udvikle alternativ software," lyder det fra selskabet.

Selskabet påpeger, at et alternativ til Joltid-softwaren kan føre til problemer.

"Det er ikke givet, at software-udviklingen bliver succesfuld. Den kan føre til tab af funktionalitet og vil under alle omstændigheder være dyr. Skype vil blive hårdt ramt, og den fortsatte drift af Skypes forretning vil ikke være sandsynlig, hvis Skype mister retten til at anvende Joltid-softwaren uden at der er alternativer til stede," hedder det fra selskabet.

Det har ikke været muligt at få yderligere kommentarer fra de to selskaber.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos