Domstol: Grønt lys i udleverings-sag af britisk hacker

Britisk Pentagon-hacker taber endnu en appel i langstrakt udleverings-sag.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En britisk hacker, der for flere år siden brød ind i det amerikanske forsvarsministerium Pentagons computer-systemer, har tabt endnu en appelsag i sine forsøg på at undgå at blive udleveret til USA til retsforfølgelse.

Den britiske Højesteret har nemlig givet grønt lys til udleveringen af hackeren Gary McKinnon, hvis hacker-sag efterhånden har tiltrukket sig massiv opmærksomhed fra blandt andre den britiske premierminister, Gordon Brown samt flere andre.

Gary McKinnons advokat, Karen Todner, siger, at hun og hendes klient vil indlevere endnu en anke inden 28 dage.

Gary McKinnons advokater har anmodet domstolen om at gennemgå en afvisning af McKinnons appel fra den britiske statsanklager. Den britiske statsanklager fastholder, at USA vil have hackeren udleveret samt at det meste bevismateriale og de fleste vidner i sagen befinder sig i USA.

Den britiske hacker har ligeledes bedt domstolen om at gennemgå den udvisnings-ordre, som blev godkendt af den britiske regering i sommeren 2006. Det skal ske med henvisning til Gary McKinnons Asperger-diagnose.

Gary McKinnon risikerer op til 60 år i fængsel for at have hacket sig vej ind i 97 amerikanske militær-computere mellem februar 2001 og marts 2002.

I Storbrittanien har han åbent erkendt at have hacket sig ind i computerne ved hjælp af et program, der hedder "RemotelyAnywhere."

Han har tidligere sagt, at mange af de pågældende computer-systemer stadig kun er sikret med deres default-passwords, samt at andre passwords er meget nemme at få fingrene i.

Gary McKinnon fastholder, at han ingen skade har forårsaget, men at han alene søgte efter bevis på, at der eksisterer UFO'er, da han brød ind.

Den holdning deler det amerikanske militær ikke. Her hævder man, at Gary McKinnon har slettet kritiske filer på computerne, hvilket fik konsekvenser under terror-angrebet mod USA 11. september 2001.

Annonce

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub