Pirate Bays offentlige ansigt går fra borde

En lille æra er slut for Peter Sunde, der i dag takker af som talsmand for den omstridte net-tjeneste The Pirate Bay.

Artikel top billede

Pirate Bay-talsmand Peter Sunde ønsker sig mere tid uden for retssale til at bygge software, der ikke nødvendigvis har noget med software-pirateri at gøre.

Den omstridte talsmand Peter Sunde fra den endnu mere omstridte internettjeneste The Pirate Bay har i dag valgt at forlade posten som tjenestens offentlige ansigt.

Det skriver Peter Sunde på sin blog Copy me happy.

Beslutningen om at forlade posten som talsmand kommer blot tre uger inden, at The Pirate Bay skal overtages af Global Gaming Factory X.

Peter Sunde begrunder sin afsked med, at han ønsker mere tid til at fordybe sig i fremtidige projekter, der ikke nødvendigvis har noget med pirateri at gøre.

"Jeg ønsker at bygge noget nyt, og jeg ønsker at fokusere min energi i en anden retning," forklarer han sig på bloggen.

Et af de kommende projekter bliver at skrive en bog - og læse endnu flere, som han selv formulerer det.

Det har desværre ikke været muligt at få en telefonisk kommentar fra Peter Sunde, da hans telefon er slukket.

Stolt talsmand

Peter Sunde skriver på sin blog, at pirat-diskussionen er blevet løftet gevaldigt op.

Og det ligger implicit i blog-indlægget, at det er The Pirate Bay, der har været bannerførere for diskussionen om fremtidens internet og rettigheder for fildelere.

"I dag er slutningen på en lille æra for mig, men jeg forlader simpelthen bare en rolle og bliver en person i stedet for," afslutter Peter Sunde sit indlæg.

Inden Peter Sunde takkede af, nåede han i forrige uge at sagsøge direktør Tim Kuik fra det hollandske rettighedselskab Stichting BREIN for bagvaskelse, efter Tim Kuik offentligt anklagede Pirate Bay og Peter Sunde for at begå DDoS-angreb mod Stichting BREIN's hjemmeside.

BREIN har tidligere inviteret Pirate Bay-bagmændene i en hollandsk retssal for ulovlig distribution af ophavsretsligt beskyttet indhold.

Endnu har The Pirate Bay ikke udpeget en ny talsperson efter Peter Sunde, der i april sammen med tre andre Pirate Bay-folk hver blev idømt et års fængsel og en bøde på 30 millioner svenske kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S