Fyrede medarbejdere redder TDC's bundlinje

Koncernchef Henrik Poulsen kunne i dag fremvise øget indtjening i næsten alle TDC-forretninger på trods af et mindre fald i selskabets omsætning. Personalereduktion opvejer tabet af fastnetkunder.

Artikel top billede

I forbindelse med dagens regnskab fortæller TDC-topchef Henrik Poulsen blandt andet, at Sunrise kan indgå i et salg af TDC. Foto: Jørgen True/TDC

Selvom salget falder, kan en virksomhed stadig godt tjene flere penge.

Det beviste TDC i dag, da teleselskabet præsenterede regnskab for årets første seks måneder. Således faldt omsætningen i koncernen med 0,4 procent, mens indtjeningen steg med 8,4 procent.

"Det er klart, at de omkostningsreduktioner, vi har taget, slår igennem og hjælper med at holde indtjeningen på et meget flot vækstniveau," fortæller administrerende direktør og koncernchef Henrik Poulsen til Computerworld.

Det er i årets første seks måneder lykkedes TDC at nedbringe personaleomkostningerne med 14,5 procent i forhold til samme periode sidste år.

I andet kvartal i år var der 13.158 ansatte i TDC Koncernen mod 15.066 året før.

Den eneste division, der går tilbage i TDC-regi, er Privat. Forretningen omfatter internet, mobiltelefoni og fastnettelefoni, og det er specielt den sidste enhed, der lider. Stadig færre danskere vælger at beholde den traditionelle fastnettelefon.

"Vi ser nogle muligheder, men det går alt sammen op imod en PSTN-forretning (fastnettelefon, red.), som fortsat falder med de her 11 til 12 procent området," siger Henrik Poulsen.

Fullrate og Telmore trækker op

Han tror på, at selskabet med fortsat fokus på omkostninger samt vækstmuligheder kan hæve indtjeningen igen.

I årets første seks måneder faldt omsætningen i forretningen med 2,4 procent til 4,95 milliarder kroner, mens resultatet før afskrivninger (EBITDA) ligeledes faldt med 2,4 procent og endte på 1,95 milliarder kroner.

"Vi har nu tre brands i Privat-divisionen. Fullrate og Telmore, som gør det fremragende, skal gerne fortsætte deres meget positive udvikling, samtidig ser vi også en fornuftig udvikling i TDC-brandet," siger Henrik Poulsen.

Den fornuftige udvikling tilskriver han nogle af de nye produkter, som selskabet har lanceret.

"Blandt andet på grund af HomeDuo og HomeTrio, der stadig sælger godt, og så ser vi en positiv tendens i vores mobilforretning, og men ikke mindst er der en vækstmulighed i mobildata-området - både fra bredbånd- og smartphone-siden," fortæller han.

Den positive udvikling i TDC er dog ikke nok til at kompensere for de kunder, der afmelder deres fastnettelefon.

Sunrise redder toplinjen

YouSee og det schweiziske teleselskab Sunrise er de to TDC-forretninger, der har vist mest fremgang i omsætningen i årets første halvår. Faktisk formår Sunrise at fremvise en vækst på 14 procent, men en del af væksten er tilkøbt fra Tele2, ligesom YouSee overtog kabelselskabet A+.

Men korrigeres der for tilkøb samt valutaudvikling, så formår Sunrise stadig at fremvise 3,5 procent vækst i omsætningen.

"Vi synes, at vi har fået Sunrise ind i en meget positiv udvikling de sidste seks måneder drevet af en meget positiv udvikling i vores mobilforretning, hvor vi oplever en betydelig kundetilgang. Vi oplever også et bedre mix i vores post-paid-forretning, og samtidig har vi effektiviseret på omkostningssiden i Sunrise," forklarer Henrik Poulsen.

"Der er ikke nogen konkret beslutning om, at Sunrise skal sælges. Der har vi alle optioner åbne, og vi er glade for den udvikling, den er inde i, og det er med til at øge værdien, mens vi ejer den. Men det er klart, at vi også gerne vil have den værdiforøgelse, vi er i gang med at lave," siger han.

Han uddyber, at Sunrise "udmærket kan indgå i et fuldt salg af TDC". Også ved en børsintroduktion, tilføjer han.

Jens Alder fortalte, da han var topchef i TDC, at det danske teleselskab kører Sunrise på samme måde, som eksempelvis kapitalfonde kører TDC.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S