M1 skruer op for konkurrencen på mobilt bredbånd

Mobilselskabet M1 sænker nu prisen på mobilt bredbånd for at få flere kunder. Der er benhård konkurrence, lyder det fra konkurrenten Oister.

Artikel top billede

Mads Peter Veiby er administrerende direktør i mobilselskabet M1, som han også selv ejer. Foto: M1

To megabit mobilt bredbånd til 147 kroner om måneden. Er abonnementet inaktivt i en måned, får kunden 100 kroner tilbage. Sådan lyder et udspil, som mobilselskabet M1 nu sender på markedet.

"Vi har lavet et hav af analyser og spurgt vores kunder, hvad vi kan gøre for at sætte mere fut i det her mobile bredbåndsmarked. For vi har egentlig oplevet, at der har været rigtig meget snak om det og rigtig meget fokus på det, men det har været så som så med at omsætte det til kunder," fortæller administrerende direktør Mads Peter Veiby fra M1.

Mobilselskabet kaster dermed endnu en bombe ud på den i forvejen stærkt bombede slagmark for mobilt bredbånd. Det seneste år er andre spillere som eksempelvis Telmore og Oister også kommet med lavprisprodukter.

Det er dog ikke kun lavprisselskaberne, som M1 kaster sig ud i kamp med, mener Mads Peter Veiby.

"Det er sådan set de andre, som også udbyder mobilt bredbånd," siger M1-direktøren.

Oister: Bundniveauet nået i år
Hos konkurrenten Oister, der er ejet af mobiloperatøren 3, har administrerende direktør Kenneth Boye kort set det tilbud, som M1 nu spiller ud med. Men han skal nærstudere det, før han vil tage nærmere stilling til det.

"Men vi ser selvfølgelig seriøst på det, for det er nogenlunde samme segment som os, og vi har til hensigt at være bedst til prisen i det segment, så selvfølgelig kigger vi på det med interesse for at se, hvad der sker i markedet," siger Kenneth Boye.

Tilbuddet fra M1 koster 147 kroner for samme hastighed som hos Oister, men hos M1 er der muligheden for penge retur, hvis abonnementet er inaktivt. Til gengæld har Oister en forbrugsgrænse på 10 gigabyte mod 5 gigabyte hos M1.

Priserne har nået bunden

Det nyeste udspil intensiverer konkurrencen, som Kenneth Boye i forvejen finder hård.

"Der er mange om buddet, men vi ligger umiddelbart rigtig godt til i markedet med 2 megabit og 10 gigabyte download, så jeg synes, at vi har et rigtig godt tilbud i det segment for billige penge. Men det er da rigtigt, at flere forsøger at gøre sig til i segmentet," siger Kenneth Boye

Han vurderer, at danskerne har set de laveste priser for i år.

"Jeg tror ikke, at det i år rykker sig under det bundniveau, som vi har set nu. Det tror jeg ikke, men det er svært at sige, hvad der sker næste år, men vi er langt nede i pris," siger Kenneth Boye

M1: Mobilt bredbånd er et supplement
Mads Peter Veiby har med det ny udspil vurderet, at mobilt bredbånd i øjeblikket er et supplement til den faste forbindelse. Han er derfor på linje med eksempelvis TDC's topchef Henrik Poulsen, der repræsenterer størstedelen af faste internetforbindelser i Danmark.

Derimod har administrerende direktør Morten Christiansen fra 3 tidligere meldt ud, at han ser det mobile bredbånd som nok hos mange af de danske forbrugere. De har ikke behov for eksempelvis en ADSL-forbindelse oveni, har retorikken lydt.

"Vi tror egentlig ikke på, at kunden i dag er helt villig til at hive stikket ud på sin ADSL-forbindelse for udelukkende at have mobilt bredbånd, og så kan det blive kostbart at betale 200 til 300 kroner for sin ADSL-forbindelse samtidig med, at du betaler det samme for dit mobile bredbånd," siger Mads Peter Veiby.

Det er med den begrundelse, at Mads Peter Veiby har fundet det nødvendigt at tilbagebetale dele af beløbet, hvis abonnementet er inaktivt i en måned.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S