Skypeforretning kan bære høj pris

En god forretning, som ikke passede ind på hylden hos eBay, men med gode muligheder. Sådan lyder vurderingen af Skype fra et par af de danskere, som har fulgt internettjenesten tæt.

Artikel top billede

Til trods for skuffede toner fra eBay, så lyder vurderingen i Danmark, at Skype stadig er et meget stærkt selskab, der har mulighed for vokse endnu mere i fremtiden.

En af de danske iagttagere, der følger Skype, ser positivt på salget af internettjenesten. Også selv om prisen er høj.

"10 milliarder virker som mange penge, men det kan være det værd. Man skal fortsætte med at tiltrække folk og fortsætte med at tjene penge på at skabe trafik ind og ud af Skypeland og andre value-added services," siger teleanalytiker John Strand fra Strand Consult.

Han mener, at man i stedet for at se på Skype som et teleselskab, skal se på det som et shoppingcenter med mange mennesker i.

Kunsten er, hvordan man tjener penge på trafikken i butikken, hvor telefoni kun er en af mange muligheder.

John Strand mener, at eBay på mange områder har været en hæmsko for Skypes vækst og tilføjer, at de 10 milliarder ikke er voldsomt meget i sammenligning med de beløb, der ellers bruges i telebranchen.

Modnet Skype

En anden iagttager, der har fulgt Skype tæt, er Lars Ole Løcke, tidligere journalist på Computerworld og medforfatter til bogen "Milliardær på Skype" om den danske Skype-stifter Janus Friis.

Han er uenig i John Strands konklusion om, at eBay har været en hæmsko for Skype.

Den store amerikanske ejer har ifølge Lars Ole Løcke gjort Skype til en meget bedre funderet forretning.

"eBay har først og fremmest gjort det muligt for Skype at forsætte væksten, samtidig med at organisationen bagved har kunnet følge med. eBay har med hele deres set-up tilført Skype basale, men vigtige funktioner som professionel finansiel afrapportering, en professional håndtering af kontorer og lokaler, HR og så videre," siger Lars Ole Løcke og konstaterer:

"De har tilført allt det organisatoriske, som man ikke skal undervurdere."

Samtidig påpeger Lars Ole Løcke, at Skype er vokset mere end resten af eBay og samtidig har haft overskud i de seneste år.

"Konklusionen er vel, at Skype stadig er en virksomhed med god vækst i omsætningen, men udfordringen er at tjene nok penge. Det har eBay så ikke være god nok til. Er de milliarderne værd? Formentlig ikke i forhold til en almindelige forretningsmæssig afkast-beregning, men firmaet vokser, og fremskriver man andet kvartal til årsbasis er Skype nu en forretning med en årlig omsætning på 3,5 milliarder kroner. Det er altså cirka lige så stor som B&O og Lego," lyder det fra Lars Ole Løcke.

Han tilføjer, at en af grundene til, at Skype ikke passede ind i eBay kan være at eBays andre forretninger er meget profitable.

"Både eBay og PayPal er guldrandede forretninger, og eBay betalte for meget for Skype til at det kan blive en lige så god investering," siger han.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-økonomer til Danmarks største offentlige indkøbsorganisation

    Københavnsområdet

    Socialpædagogernes Landsforbund

    BI-udvikler med sans for datakvalitet

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Group Financial Controller

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S