Apple-show: Genopstår Steve Jobs i aften?

Når Apple senere i dag inviterer pressen indenfor til firmaets iPod-event, handler det om langt mere end en stak nye mp3-afspillere.

Artikel top billede

Efter længere tids sygdom kan Steve Jobs gøre comeback på den store scene, når Apple i aften holder iPod-show i San Francisco. (Foto: Apple)

Rygtemaskineriet har allerede snurret i ugevis, og traditionen tro er opmærksomheden da også rettet mod den stak nye iPods, som Apple forventes at smide på markedet, når firmaet slår dørene op for verdenspressen ved syv-tiden dansk tid.

I aften er for så vidt ingen undtagelse.

Alligevel bliver begivenheden måske speciel. Det er nemlig det første offentlige Apple-pressemøde, siden Steve Jobs vendte tilbage til firmaet efter en længere sygeorlov, som mange frygtede ville forhindre den karismatiske chef i nogensinde at komme tilbage.

Det gjorde han heldigvis, og når lysene i aften tændes i Yerba Buena Center for the Arts i San Francisco, bliver spændingsmomentet i højere grad, hvem der er at se i rollen som produkt-toastmaster.

Hvem står i spotlyset i aften?

Flere analytikere spår Jobs' offentlige genopstandelse, mens andre holder fast i, at det bliver topchefens trofaste væbner, marketing-chef Phil Schiller, der vil være vært for æblegildet.

Skulle Steve Jobs imidlertid tale fra scenekanten, er der ingen tvivl om, at det vil booste moralen betydeligt hos inkarnerede Apple-fans. Men det kan også vise sig at have en anden effekt.

Hvis Steve vender tilbage, vil det nemlig langt overskygge det, som mange frygter, vil blive en ikke-begivenhed på grund af kaloriefattige og kedelige rygter. Apple-topchefens genkomst vil være langt vigtigere, end hvilke mp3-afspillere firmaet måtte hive op af posen.

Steve Jobs udløser jubel

Det mener i hvert fald Rasmus Ibfelt, partner og managing director i design- og brandingbureauet e-Types, der blandt andet står bag visuelle identiteter til politiet og den store dagbladssatsning Dagen.

Han har fulgt Apple gennem flere år, og han er ikke i tvivl om, at Steve Jobs' tilbagevenden ville være et vigtigt signal for Apple at sende.

"Hvis Steve Jobs står der, så vil det blive det, det hele handler om. På den måde kan det være en rigtig god taktik fra Apples side," siger Rasmus Ibfelt, der ikke forventer noget revolutionerende fra Apple i denne ombæring.

Han forklarer, at Steve Jobs mere end nogen anden er synonymt med Apple, og selvom arbejdshesten Phil Schiller nok har gjort det godt i Jobs' fravær, så når han ikke op på siden af Apple-ikonets scene-optrædener.

"Han er jo bare ansigtet på Apple, og det er ham, der kan holde de mest fantastiske taler og præsentationer for deres nye produkter, hvor han løfter det op i en større sammenhæng. Det har Apple ikke vist, at de har andre, der kan gøre lige nu," siger Rasmus Ibfelt.

Det handler om iscensættelse

Hvis Steve Jobs rent faktisk viser sig offentligt senere på dagen, så kan det altså betyde umådeligt meget for Apple.

Også selvom alle godt er klar over, at Steve Jobs ikke selv sidder og finder på samtlige nye produkter egenhændigt.

Men han kan noget andet, der er næsten ligeså vigtigt, forklarer branding-eksperten.

"Jeg er sikker på, han er et visionært menneske, men det er jo ikke ham, der laver produkterne alene. Men han er fantastisk til at iscenesætte brandet. Det handler meget om iscenesættelsen, for det er også det, man køber som forbruger," siger Rasmus Ibfelt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS