HP og VMware indgår virtualiseringssamarbejde

På virtualiseringsproducenten VMwares årlige konference VMworld præsenterede selskabet et nyt samarbejde med HP, der skal give slutbrugeren et færdigt kontrolcenter for datacenterstyring.

Artikel top billede

Preben Jacobsen fra HP er en glad mand. Det er han, fordi HP har indgået en aftale med VMware om et fælles virtualiseringsstyringssystem.

VMware og HP har tidligere haft et samarbejde. For eksempel har VMwares virtualiseringsløsninger haft HP's ProLiant og BladeSystem-servere i sigte.

Nu går de to selskaber skridtet videre og annoncerer en samarbejdsaftale, der samler styringen af den virtuelle og fysiske it-infrastruktur i én løsning.

"Vores kunder har ofte spurgt os til råds omkring løsninger, der kunne mindske den komplekse styring af systemerne og risikoen for nedetider på virtualiserede servere. Tidligere havde vi ikke en perfekt løsning til den udfordring, men det har vi nu," siger Business Developer Preben Jacobsen fra HP.

Det nye styringsværktøj kommer til at hedde HP Insight Control for VMware vCenter Server. De to selskaber forventer, at styringsværktøjet kommer ud i første kvartal 2010.

Tidligere løsninger har været for komplekse

Tidligere har VMwares konkurrenter udtalt, at en af de største barrierer for virtualisering af datacentret har været en alt for kompleks styring. Microsofts administrerende direktør Steve Ballmer har blandt andet fremhævet Microsofts egen Hyper-V hypervisor styringsværktøj.

Samtidig er Red Hat i fuld gang med at udvikle en Open Source løsning på området. Den kommer til at hedde Red Hat Enterprise Virtualization Manager for Servers og vil tillade styring på tværs af servere og desktoppe.

Det nye værktøj fra HP og VMware giver blandt andet systemadministratorer muligheden for at identificere hardwareproblemer uden at skifte kontrolcenter. Hvis værktøjet opdager et problem, sender det en alarm igennem vCenter kontrolcentret, og serveren bliver så placeret i en reparationsstatus, mens VMwares ressourcestyringsværktøj flytter arbejdsprocesserne over til en anden server.

Stadig behov for løsninger fra flere leverandører

Men selv om der i dag er flere løsninger til styring af datacentret, mener analytiker Phil Dawson, vicedirektør i analysehuset Gartner, at virksomhederne stadigvæk har brug for flere forhandlere af serverstyringsværktøjer.

"Der er et stigende antal af styringsværktøjer, men ingen enkelt forhandler tilbyder et værktøj, der kan klare alle styringsfunktionerne i server virtualiseringen," sagde Phil Dawson tidligere i år.

Ifølge Gartner vil omsætningen på verdensplan for servervirtualiseringsværktøj stige fra 9,9 milliarder kroner i 2008 til 14 milliarder kroner i 2009.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

    Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Senior Informationsarkitekt

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Project & Account Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S