Janus Friis og Niklas Zennström sagsøger Skype

Skype-stifterne Janus Friis og Niklas Zennström er så sure på de nuværende ejere af Skype, at de nu trækker dem i retten.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Selskabet Joltid, der ejes af Skype-stifterne, Janus Friis og Niklas Zennström, trækker Skype i retten i USA.

Det sker med beskyldninger om, at Skype, eBay, Silver Lake Partners og andre har krænket Joltids copyright-rettigheder.

Striden mellem parterne handler om en aftale, som eBay indgik, da selskabet købte Skype i 2005. Købet af Skype - der gjorde Janus Friis og Niklas Zennströmm til mangemilliardærer - inkluderede nemlig ikke den peer-to-peer teknologi, som Skype bygger på.

Den ejes af Joltid og blev solgt i licensform til Skype.

Konflikten brød ud i lys lue, da Joltid tidligere på året annullerede licens-aftalen mellem de to selskaber. Siden har Joltid og Skype været i kødet på hinanden. De er stærkt uenige om, hvorvidt ophævelsen af aftalen overhovedet er mulig, og der er gang i flere retssager i Storbritannien.

"Joltid ophævede licens-aftalen med Skype som følge af aftalebrud fra Skypes side. Skype har krænket Joltids copyright," lyder det i en meddelelse fra Joltid.

"Joltid vil med næb og kløer håndhæve sine copyright-rettigheder og andre intellektuelle rettigheder i alle de teknologier, som selskabet har opfundet," hedder det.

Skype-køberen eBay har tidligere meddelt, at selskabet er i fuld gang med at udvikle en alternativ teknologi, som selskabet selv har ejerskab til. Der er dog ingen garantier for, at arbejdet bliver succesfuldt.

"Det er ikke givet, at software-udviklingen bliver succesfuld. Den kan føre til tab af funktionalitet og vil under alle omstændigheder være dyr. Skype vil blive hårdt ramt, og den fortsatte drift af Skypes forretning vil ikke være sandsynlig, hvis Skype mister retten til at anvende Joltid-softwaren uden at der er alternativer til stede," har selskabet tidligere meddelt.

Selskabet solgte tidligere på måneden 65 procent af Skype til en gruppe investorer med Silver Lake Partners som den største.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo