Janus Friis og Niklas Zennström sagsøger Skype

Skype-stifterne Janus Friis og Niklas Zennström er så sure på de nuværende ejere af Skype, at de nu trækker dem i retten.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Selskabet Joltid, der ejes af Skype-stifterne, Janus Friis og Niklas Zennström, trækker Skype i retten i USA.

Det sker med beskyldninger om, at Skype, eBay, Silver Lake Partners og andre har krænket Joltids copyright-rettigheder.

Striden mellem parterne handler om en aftale, som eBay indgik, da selskabet købte Skype i 2005. Købet af Skype - der gjorde Janus Friis og Niklas Zennströmm til mangemilliardærer - inkluderede nemlig ikke den peer-to-peer teknologi, som Skype bygger på.

Den ejes af Joltid og blev solgt i licensform til Skype.

Konflikten brød ud i lys lue, da Joltid tidligere på året annullerede licens-aftalen mellem de to selskaber. Siden har Joltid og Skype været i kødet på hinanden. De er stærkt uenige om, hvorvidt ophævelsen af aftalen overhovedet er mulig, og der er gang i flere retssager i Storbritannien.

"Joltid ophævede licens-aftalen med Skype som følge af aftalebrud fra Skypes side. Skype har krænket Joltids copyright," lyder det i en meddelelse fra Joltid.

"Joltid vil med næb og kløer håndhæve sine copyright-rettigheder og andre intellektuelle rettigheder i alle de teknologier, som selskabet har opfundet," hedder det.

Skype-køberen eBay har tidligere meddelt, at selskabet er i fuld gang med at udvikle en alternativ teknologi, som selskabet selv har ejerskab til. Der er dog ingen garantier for, at arbejdet bliver succesfuldt.

"Det er ikke givet, at software-udviklingen bliver succesfuld. Den kan føre til tab af funktionalitet og vil under alle omstændigheder være dyr. Skype vil blive hårdt ramt, og den fortsatte drift af Skypes forretning vil ikke være sandsynlig, hvis Skype mister retten til at anvende Joltid-softwaren uden at der er alternativer til stede," har selskabet tidligere meddelt.

Selskabet solgte tidligere på måneden 65 procent af Skype til en gruppe investorer med Silver Lake Partners som den største.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    RackPeople

    Teknisk Lead

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S