Microsoft udgiver gratis sikkerhedssoftware i dag

Microsoft bekræftede i går, at virksomheden i dag, tirsdag, vil lancere sin gratis sikkerhedssoftwarepakke, som har været næsten et år undervejs.

Artikel top billede

Computerworld News Service: "Virksomhedens længe ventede, gratis forbruger-sikkerhedsløsning, Microsoft Security Essentials, vil blive offentligt tilgængelig i morgen, 29. september," svarede en talskvinde i går i en e-mail.

Hun tilføjede, at programmet udkommer tirsdag morgen, amerikansk "Pacific Time", men gav ikke noget specifikt klokkeslæt.

Tidligere i går fik journalist John Fontana fra Network World oplyst af Bob Muglia, som er president for Microsofts server and tools-division, at virksomheden ville udgive den gratis software tirsdag.

Security Essentials, som Microsoft frigav til et begrænset antal betatestere i juni, er virksomhedens afløser for sikkerhedspakken Windows Live OneCare, som kostede penge. Den blev dog afviklet sidst i juni i år.

Microsoft har fremsat Security Essentials som et basalt antivirus- og antispywareprogram, der bruger mindre hukommelse og lagerplads end kommercielle sikkerhedspakker, såsom dem fra McAfee, Symantec og Trend Micro.

Disse virksomheder har dog enstemmigt affærdiget Security Essentials - som tidligere gik under kodenavnet "Morro" - som bevis på, at Microsoft ikke formår at konkurrere på det kommercielle marked for sikkerhedssoftware.

Ikke en trussel

En sikkerhedsekspert sagde i går, at disse virksomheder heller ikke har noget frygte ved Microsofts foræring af sikkerhedssoftware til forbrugerne.

"Det bliver ikke denne applikation, der får Symantec eller McAfee til at gå bankerot," siger Andrew Storms, som er sikkerhedschef for nCircle Network Security.

"… Microsoft har stadig ikke bevist sit værd på dette område. Se for eksempel på Windows Defender, som hele tiden har været gratis. Det er ikke nødvendigvis det bedste tilgængelige antispywareprodukt."

Storms er også spændt på at se, hvordan Microsofts tilbagevenden til sikkerhedsmarkedet for forbrugere vil påvirke det forhold, som virksomheden har opbygget til antivirusleverandørerne, heriblandt de, der står for delingen af trusselsinformationer.

"Vi har fundet ud af, at Symantec og andre har delt deres trussels- og risikovurderinger med Microsoft for at give en bedre samlet beskyttelse af forbrugerne. Hvis Microsoft begynder at tage markedsandele fra disse partnere, vil det så påvirke denne informationsdeling?"

Den gratis Security Essentials vil blive tilgængelig til Windows XP, Vista og Windows 7 som en download på 4,7 megabyte fra Microsofts website.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    KMD A/S

    Teknisk Projektleder

    Nordjylland

    Aller Media A/S

    Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS