Nyt krav fra EU: Skru så ned!

Musik på op til 120 decibel, svarer til lyden af et fly, der letter. Blot en times høj musik dagligt kan medføre døvhed. Derfor kræver EU nu en standard-volumen fra bærbare musikafspillere på 80 decibel.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Europa-Kommissionen kræver, at alle producenter af bærbare musikafspillere tilføjer en standardindstilling af volumen på omkring 80 decibel samt en sundhedsadvarsel på alle nye enheder inden for de næste to år.

Kommissionen beder også standardiseringsrådene om at ændre hele branchens tekniske sikkerhedsstandarder for mobile enheder til at inkludere standardindstillingen på de cirka 80 decibel.

Det nuværende tilladte maksimumniveau af lydstyrken på 100 decibel for bærbare musikafspillere i EU forbliver uændret, skriver Europa-Kommissionen i en pressemeddelelse.

Det vurderes, at 10 procent af ejerne af bærbare musikafspillere i Europa (hvilket omfatter op til 25 millioner mennesker) er i risiko for at blive døve af at lytte til musik ved lydstyrker på op til 120 decibel - hvilket cirka er den lydstyrke et passagerjetfly laver, når det letter - i en time eller derover på daglig basis, udtaler kommissær for forbrugerrettigheder, Meglana Kuneva, i pressemeddelelsen mandag.

Man kan trygt lytte til musik ved 80 decibel i op til 40 timer om ugen uden at risikere høreskader, konkluderer en forskningsundersøgelse, som er foretaget for kommissionen. 80 decibel er sammenlignelig med lydstyrken fra almindelig biltrafik.

"Det er let at skrue skadeligt højt op for lydstyrken på sin mp3-afspiller, særligt på trafikerede veje eller i den offentlige transport," siger Kuneva og tilføjer, at især unge mennesker "ikke aner, at de faktisk risikerer at skade deres hørelse."

Den ny standardindstilling af lydstyrken vil ifølge Kuneva ikke forhindre brugerne i at skrue højere op, men der vil være en tydelig advarsel, så de ved, at de tager en risiko.

Branchen støtter tiltaget men advarer kommissionen om ikke at forsøge at foreskrive lydniveauer, der skal gælde for alle brugere. Branchen opfordrer Europa-Kommissionen og standardiseringsrådene til at balancere sikkerhedshensyn med brugernes ønsker og behov, når standardlydstyrken skal fastsættes.

Global harmonisering

Bridget Cosgrave, der er generaldirektør for brancheorganisationen Digital Europe, tilføjer, at musikafspillere kun er en del af problemet med tab af hørelse, men at branchen gerne vil samarbejde med hensyn til dette EU-initiativ, "for på denne måde at tjene forbrugernes interesser," siger hun.

Digital Europe opfordrer til en global harmonisering af de standarder, der vil blive anvendt i Europa.

"Uharmoniserede krav vil underminere troværdigheden og forvirre brugerne, der således forsat vil være i risiko for at udsætte sig selv for uhensigtsmæssige lydniveauer," skriver denne brancheorganisation i en pressemeddelelse.

Den advarer samtidig kommissionen mod at fastsætte "overdrevent strenge krav," og truer med, at dette blot vil drive salget af produkter til lande med mere afslappede krav.

Kuneva advarer også virksomhederne i branchen om, at hun ikke vil tolerere, hvis de ikke overholder de nye standarder. "Uanset hvor stor en virksomhed er, uansat hvor velrenommeret, så vil jeg skride til handling," siger kommissæren.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS