Artikel top billede

Netbooks øger det globale salg af halvledere

Chipsalget stiger fra måned til måned og er delvist drevet frem af det stigende salg af netbooks og de faldende priser på bærbare og især netbooks.

Computerworld News Service: Det globale salg af halvledere steg med fem procent fra juli til august, da forbrugerne købte flere bærbare og særligt netbooks, skriver Semiconductor Industry Association (SIA) i en undersøgelse.

Forbrugerne lokkes af de lavere priser på netbooks, som står for næsten 17 procent af det samlede salg af bærbare på verdensplan, skriver SIA.

"Det stigende salg af netbooks … har skabt et vigtigt nyt markedssegment, der udfylder et hul mellem smartphones og almindelige bærbare pc'er," siger George Scalise, der er formand for SIA. Netbooks har små skærme og tastaturer og er skabt til at køre simple internet- og kontorprogrammer.

Priser på bærbare er faldet med næsten 14 procent sammenlignet med sidste år, og der er nu 25 procent mere hukommelse i disse computere, skriver SIA. Dette er medvirkende til det øgede chipsalg, som beløb sig til 97,3 milliarder kroner i august.

Salget af halvledere steg også i juli sammenlignet med juni, oplyser iSuppli. Salgstilvæksten i august peger på en langsom bedring fra den stejleste nedtur, som branchen har oplevet i de seneste 10 år, fortæller analysefirmaet.

Salget af halvledere steg i alle regioner. Nord-, Syd- og Centralamerika oplevede en vækst på 5,4 procent, og salget i Asien-Stillehavsregionen steg med 5,3 procent.

Forbrugerelektronik, heriblandt mobiltelefoner og bærbare, stod for en stor del af salget. Halvledere som processorer og flash-hukommelse ender i produkter som pc'er og mobiltelefoner. Salget af halvledere til forbruger-it-sektoren steg med omkring 28 procent i tredje kvartal i forhold til andet kvartal, skriver iSuppli i en pressemeddelelse.

"Dette viser et mønster af en solid sekventiel vækst i de første to måneder af tredje kvartal," skriver iSuppli.

Windows 7 giver mersalg

Men chipsalget er dog faldet med 16 procent i forhold til august 2008. ISuppli vurderer et omsætningsfald på 16 procent i tredje kvartal i forhold til samme periode sidste år. ISuppli vurderede i sidste uge, at omsætningen af halvledere vil stige med op til 13,8 procent i 2010.

Intels koncernchef, Paul Otellini, sagde i sidste uge, at virksomhedens chipsalg er ved at stabilisere sig, i takt med at salget af pc'er viser tegn på bedring.

Virksomheder som Advanced Micro Devices og Dell har også oplyst, at pc-salget er i bedring, idet kunderne opgraderer til pc'er med Windows 7.

IDC rapporterede i juli om et pc-salg i årets andet kvartal, der var stærkere end forventet, og som blev øget af den stærke interesse i bærbare delvist på grund af de lavere priser. Pc-salget faldt med 3,1 procent, hvilket er mindre end IDC's oprindelige vurdering på 6,3 procent for andet kvartal.

IDC advarer dog om, at salget af bærbare stadig er påvirket af et svagt forbrug blandt de store virksomheder. Dette kan dog vise sig at stige til næste år, når virksomhederne opgraderer til nyere hardware og software.

Halvledere dækker også over chip, der ender i biler. Chip-salget til bilindustrien steg med 30,2 procent og blev bestyrket af ting som det amerikanske "Cash for Clunkers"-program, hvor den amerikanske stat giver rabatter, hvis man indleverer sin gamle bil, når man køber en ny, oplyser SIA.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere