IBM beskyldes for monopol-misbrug

De amerikanske myndigheder retter igen blikket mod IBM, der er under mistanke for at monopolisere mainframe-markedet.

Artikel top billede

IBM-flagene blafrer i vinden. Men nu er den store teknologivirksomhed kommet ud i endnu en monopolsag.

Selv om mainframes i dag ikke er det hotteste inden for it-branchen, er der alligevel fokus på konkurrenceforholdene på markedet.

Det må IBM sande efter, det er kommet frem, at det amerikanske justits-ministerium undersøger den store teknologi-virksomhed for at koble sin software sammen med salget af mainframe-hardwaren.

Flere monopolsager truer

I tidligere mainframe-monopolsager har IBM kunnet købe sig fra at komme i retten. Da IBM besluttede, at virksomheden ikke ville licensere sit mainframe-styresystem, z/OS, til kunder, som brugte mainframes fra Platform Solutions, klagede Platform Solutions til myndigheder i USA og Europa.

Men IBM købte det lille firma og slap derfor i første omgang for retssagen. I EU kører sagen dog stadig videre.

Den nye sag er startet af brancheorganisationen Computer & Communications Industry Association (CCIA), der repræsenterer flere IBM-konkurrenter.

Tidligere har selskabet T3 Technologies også ment, at IBM misbrugte sin dominerende position på markedet inden for mainframe styresystemer til at sætte sig tungt på salget af mainframe hardware.

Denne sag faldt dog i sidste uge ud til IBM's fordel, da dommeren afgjorde, at IBM's afvisning af at understøtte sit styresystem til andre mainframes ikke brød med monopolreglerne.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Csis Security Group A/S

    Senior Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S