Apples sneleopard får Mac'er på kogepunktet

Apples nye styresystem, Snow Leopard, ser ud til at have problemer med kølingen. Brugere oplever, at deres computer bliver meget varmere.

Artikel top billede

Sneleoparden fra Apple er ikke helt god til at holde computeren afkølet.

Flere brugere klager nu over, at deres computer fra Apple bliver for varm efter, at de har installeret det nye styresystem, Snow Leopard.

På flere debatfora, herunder Apples eget, er der brugere, der beretter, at de efter en opgradering til Snow Leopard oplever en øget varmegenerering fra deres bærbare på typisk 10 grader celsius.

"Mit indtryk er, at min førstegenerations MacBook Air med Snow Leopard er varmere end med 10.5.8 (tidligere version af OS X, red.). Efter fem minutters brug af Safari, er køleren larmende, og CPU'en er på 80 grader," skriver en bruger på Apples eget forum.

På MacRumours er der flere brugere, der oplever lignende problemer med andre Apple-computere.

"Før jeg installerede Snow Leopard, var maskinens temperatur omkring 43-45 grader med Calender, Mail, Adium og Firefox kørende. Efter installationen er gennemsnitstemperaturen på 60-63 grader med samme programmer," skriver en af brugerne.

Varme produkter fra Apple

Det er ikke første gang, Apple har problemer med for varme produkter. Sidste sommer erkendte Apple, at der var et problem med firmaets musikafspillere, hvor nogle kunne risikere at blive så varme, at de gik i brand.

Apples tynde netbook har tidligere også haft problemer med overophedning, og i august i år kom det frem, at Apple havde forsøgt at skjule, hvordan firmaets musikafspillere kunne eksplodere.

Apple har tidligere på ugen erkendt, at virksomhedens nye styresystem kan komme til at slette personlige dokumenter uden, at brugeren har tilladt det.

Indtil videre er Apple dog ikke kommet med en officiel forklaring på det nye problem, selv om det altså virker som om, at problemet ikke er isoleret hos få brugere.

Computerworld har siden mandag morgen forsøgt at få en kommentar fra Apples presseafdeling i Norden, men har endnu ikke fået svar.

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Chef til Dataarkitektur og –model i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Socialpædagogernes Landsforbund

BI-udvikler med sans for datakvalitet

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S