Kommuner kan forhale nye mobilmaster uden straf

Der er hverken udsigt til bøder eller offentlig gabestok, hvis kommuner trækker sager om opstilling af nye mobilantenner og -master i langdrag, fremgår det af svar fra Helge Sander.

Artikel top billede

Videnskabsminister Helge Sander (V) ser det som en straf i sig selv, hvis kommuner forsinker udrulning af mobilt bredbånd, for dermed går kommunen glip af den ny teknologis muligheder. Foto: Torben Klint. (Foto: Torben Klint)

Selvom en kommune sylter en sag om opstilling af mobilmaster, så får det ingen umiddelbare konsekvenser for selve kommunen. I hvert fald ikke i form af en decideret straf.

Det skriver videnskabsminister Helge Sander (V) i et svar til Computerworld.

"Den betydeligste konsekvens er, at de pågældende kommuners borgere og virksomheder ikke får adgang til den nyeste teknologi - den teknologi, som skal sikre vækst og velfærd både lokalt og nationalt," siger Helge Sander.

For nylig udsendte videnskabsministeren sammen med formanden for Kommunernes Landsforening, Erik Fabrin (V), et brev til landets kommunalbestyrelser. Heri opfordrede de to parter landets kommuner til at yde en "aktiv indsats" for at sikre adgang til mobilt bredbånd og andre digitale ydelser inden for kommunen.

Flere parter i telebranchen havde forinden over en længere periode udtrykt utilfredshed med, at nogle kommuner forhalede sager om opstilling af mobilmaster.

Telebranchen: Der er et problem
Brevet blev derfor positivt modtaget af topchefen i Telia, Jesper Brøckner, og direktøren for brancheforeningen Telekommunikationsindustrien, Ib Tolstrup. De så det samtidig som en anerkendelse af, at der foreligger et problem.

Helge Sander skriver dog ikke til Computerworld, at motivationen bag brevet er, at nogle kommuner sløser med behandlingen af byggesagerne vedrørende mobilantenner og -master.

Hvorfor har du fundet det nødvendigt at udsende brevet til kommunalbestyrelserne?

"Det er helt afgørende for det danske velfærdssamfund, at borgere og virksomheder i alle dele af landet - også i yderområderne - kan få adgang til trådløse eller mobile bredbåndsforbindelser. Det fælles brev fra Erik Fabrin og mig viser, at der er fælles fodslag imellem Kommunernes Landsforening og regeringen om at gøre Danmark til et højhastighedssamfund. Det er en god og nødvendig investering for velfærd, vækst og beskæftigelse," svarer ministeren til Compterworld.

Helge Sander og Erik Fabrin afsluttede deres brev til kommunalbestyrelserne med at opfordre dem til at "yde en aktiv indsats" for at fremme adgangen til mobilt bredbånd. Det står dog ikke nærmere defineret i brevet, hvad en aktiv indsats er.

Sander: Hurtig behandling er i kommunernes interesse
Computerworld har derfor bedt ministeren om at uddybe, hvad det er, kommunerne bør gøre anderledes i forhold til deres nuværende behandling af byggesager om mobilantenner og -master.

Hvordan skal "aktiv indsats" forstås?

"Kommunernes rolle som byggesagsbehandlende myndighed er central for, at telebranchen kan opbygge de nødvendige net til blandt andet mobilt bredbånd. Derfor er det vigtigt, at kommunerne gør en aktiv indsats for at få behandlet de mange hundrede ansøgninger om byggetilladelser til mobilmaster, der ligger i de forskellige kommuner. Kommunerne kan derfor selv påvirke, om de vil være først eller sidst i den digitale udvikling," lyder det fra Helge Sander.

Hvordan vil du følge op på budskabet om, at kommunerne skal yde en aktiv indsats for at sikre adgang til mobilt bredbånd med videre?

"Jeg vil understrege over for kommunerne, at det er i deres egen interesse at få behandlet mastetilladelserne. Det er også væsentligt, at IT- og Telestyrelsen fortsætter indsatsen med at rådgive og informere kommunerne, hvad enten det er i form af møder rundt i landet, på styrelsens hjemmeside eller ved at udtale sig i konkrete sager," svarer Helge Sander.

Hvilke konsekvenser skal det have for kommuner, der ikke lever op til at yde en indsats for at sikre adgang til mobilt bredbånd med videre?

"Den betydeligste konsekvens er, at de pågældende kommuners borgere og virksomheder ikke får adgang til den nyeste teknologi - den teknologi, som skal sikre vækst og velfærd både lokalt og nationalt. Så det er i kommunernes egen interesse at få behandlet antenneansøgninger hurtigt og effektivt," siger ministeren.

Det brev, som Helge Sander skrev sammen med Erik Fabrin 8. oktober, kan læses her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS