Kommunalforsker: It i valgkampen er en død sild

Kommunalvalg 2009: Man vinder ikke valgkampe ved at tale om it. Det skal listes ind via emner, der optager folk, vurderer kommunalforsker.

Artikel top billede

Skal politikere kapre en af de eftertragtede stole i byrådssalene rundt om i landet til det kommende kommunalvalg, så skal de ikke tale om it-emner.

Så klart lyder budskabet fra kommunalforsker Roger Buch fra Danmarks Journalisthøjskole.

"It spiller kun en perifer rolle, og jeg tror faktisk heller ikke, at borgerne går så meget op i det," siger han.

Han forklarer, at selvom nogen mener, it er ryggraden i kommunerne, så vil det ikke blive det hotte emne.

I stedet vil man kunne forestille sig kampagner under overskriften tryghed, hvor overvågningskameraer indgår.

Eller kampagner under overskriften "en bedre folkeskole", hvor et element er gratis bærbare til de ældre årgange på skolen.

Ballade om politikere it-niveau

Computerworld har tidligere beskrevet hvordan fronterne er trukket skarpt op i forhold til, hvor indgående politikerne bør have kendskab til it.

På den ene side viser en rapport fra Rambøll Mangement, at it-cheferne i kommunerne peger på poltikerne som it-umodne.

Det afviser KL's formand, Erik Fabrin, fra Venstre, som slet ikke mener, at politikerne skal sætte sig ind i it.

Men den holdning revser hans partifælle og it-ordfører Michael Aastrup Jensen.

Han finder it-niveauet for de kommunale politikere for både "skræmmende" og "sørgeligt".

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job