DKUUG udsætter generalforsamling efter uro

DKUUG aflyser nu torsdagens generalforsamling efter ballade om eksklusion af veteran i foreningen. Kampen om formandsposten er dermed udsat til december.

Artikel top billede

"Bestyrelsen har sendt et papirbrev ud, som jeg har fået her til morgen. De siger, at generalforsamlingen i morgen er aflyst, og indkalder samtidig til generalforsamling den 16. december," siger Keld Simonsen. Foto: Hans Schou.

Slaget om formandsposten i den væsentligste forening i det danske open source-miljø, DKUUG (Danish UNIX systems User Group), er udsat til december.

Det fortæller Keld Simonsen, som sammen med resten af medlemmerne i foreningen har modtaget et brev fra foreningen med morgenposten.

"Bestyrelsen har sendt et papirbrev ud, som jeg har fået her til morgen. De siger, at generalforsamlingen i morgen er aflyst, og indkalder samtidig til generalforsamling den 16. december," siger Keld Simonsen.

Foreningens formand Svenne Krap bekræfter over for Computerworld, at torsdagens generalforsamling er aflyst og genindkaldt den 16. december.

Han fortæller, at aflysningen skyldes, at nogle har været i tvivl om, hvorvidt foreningen kørte processen på den rigtige måde.

Dermed fejer bestyrelsen den oprindelige plan for afholdelse af generalforsamling henholdsvis i morgen og den 26. november af bordet.

Når planerne ændres nu, skyldes det ifølge formanden, at foreningen ikke havde nået at melde dette ud til medlemmerne, inden Keld Simonsen gik til medierne.

Den tidligere formand og stifter af foreningen udsendte mandag en pressemeddelelse om, at et flertal i bestyrelsen har ekskluderet ham fra foreningen på grund af samarbejdsproblemer.

Ifølge Svenne Krap har mediesagen fået folk til at spørge, om det virkelig kan passe, at bestyrelsen vil afholde en generalforsamling, hvor Keld Simonsen er forhindret i at stille op.

"Og så kan vi jo sagtens sige, at det ikke var meningen. Men det tror folk jo ikke på. Derfor har vi sagt: Fint, så aflyser vi den, og laver det hele på en gang, den 16. december i stedet for," siger Svenne Krap.

Gentagne interne kampe

Striden er det seneste eksempel på de årelange interne slåskampe i DKUUG, som flere gange har sprængt bestyrelser og fået formænd til at gå i vrede.

Denne gang handler striden om eksklusionen af bestyrelsesmedlem Keld Simonsen, der med mange års erfaring i bagagen er et lukrativt kort for foreningen.

Imidlertid halter samarbejdet i bestyrelsen ifølge siddende formand Svenne Krap så meget, at bestyrelsen på forventet efterbevilling hos generalforsamlingen, den øverste myndighed i foreningen, har ekskluderet næstformand Keld Simonsen på grund af samarbejdsproblemer.

Imidlertid mener den ekskluderede næstformand Keld Simonsen, at striden handler om at forhindre ham i at stille op som formand for foreningen på generalforsamlingen. Men det handler også om kontrollen med foreningens formue på 10 millioner kroner efter et salg af netværksdelen til TDC i 1996.

Begge påstande er blevet afvist af Svenne Krap, der har fortalt, at det udelukkende handler om samarbejdsproblemer, og at han som formand ikke er en del af en fraktion, men fair har hørt på argumenter fra de stridende parter i bestyrelsen, og ud fra disse valgt at støtte en eksklusion af Keld Simonsen for at skabe ro i foreningen.

Samtidig har formanden sat sagen på spidsen og truet med at gå, hvis generalforsamlingen underkender eksklusionen af Keld Simonsen.

"Jeg har sagt, at hvis han bliver stemt ind på generalforsamlingen, så stopper jeg. For så har jeg holdet på den forkerte side og kan ikke fortsætte," har Svenne Krap tidligere fortalt Computerworld.

Ifølge Svenne Krap er Keld Simonsen stadig midlertidigt ekskluderet, fordi bestyrelsen ikke kan træffe den endelige afgørelse.

Ifølge Keld Simonsen er valget om at udsætte generalforsamlingen udtryk for en vis ræson, som giver bestyrelsen mere tid til at neddrosle stemningen.

Han fortæller, at han trods eksklusionen stadig er kandidat til posten som formand for foreningen.

"Men jeg ved så ikke, om de vil forhindre mig i at opstille den 16. december," siger Keld Simonsen, der mener, at det er forkert at bruge tiden på intern splid, og at man i stedet burde kæmpe sammen for åbne standarder.

Svenne Krap oplyser, at Keld Simonsen selvfølgelig er opstillingsberettiget til formandsposten, hvis han altspå ikke bliver endeligt eksluderet forinden.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job