Tidlig julegave: Kvart milliard kroner til it-branchen

Grøn it, it-sikkerhed, it-færdigheder og it-forskning får tildelt en kvart milliard kroner. "En tidlig julegave," mener ITEK.

Artikel top billede

En tidlig julegave.

Sådan betegner direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri dagens meldning om et forlig omkring fordeling af de såkaldte UMTS-midler (Universal Mobile Telecommunications System).

Aftalen indebærer, at it-forskning får 125 millioner kroner og en indsats for it-færdigheder, it-sikkerhed og grøn it får et tilsvarende beløb over de næste tre år.

"Det var stort set det, der stod på vores ønskeseddel, så man kan godt kalde det en tidlig julegave," siger Tom Togsverd.

Han understreger dog, at det er branchens "egne penge".

UMTS- midlerne er indbetalt af branchen for at få tilladelse til at bruge frekvenser til 3G-mobiltelefoni. Der er indbetalt op imod fire milliarder kroner, der skal udmøntes over de kommende år.

Eftersom det altså er branchens egne midler, har Tom Togsverd da også flere ønsker skrevet på listen.

"Vi håber, at der også i globaliseringspuljen bliver set mod it-branchen. Men det er nok for tidligt at sige noget om," lyder det fra direktøren.

Et af de ønsker, ITEK ikke fik opfyldt, var oprettelse af et selvstændigt center til it-forskning.

Stolte politikere

Både videnskabsminister Helge Sander (V) og oppositionen var ude med meldninger i kølvandet på aftalen.

"Aftalen er et bidrag til, at dansk erhvervsliv kommer styrket gennem krisen. Både gennem satsningen på informations- og kommunikationsteknologi, som bidrager til vækst og energioptimering i erhvervslivet, og gennem en styrkelse af innovationsmiljøerne, der er fødselshjælpere for morgendagens vækstvirksomheder," siger Helge Sander i en pressemeddelelse.

Mens S, R og SF kalder forliget en sejr for oppositionen.

"Det er virkelig en sejr for S, SF og Radikale, at vi har kunnet opnå et forlig med regeringen om de 184 millioner kroner årligt over tre år, der peger i den rigtige klimavenlige retning og samtidig styrker anvendelsen af it", siger de tre ordførere i en fælles udtalelse.

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse