Regeringen sætter en prop i 3G-pengetanken

Hvor blev 3G-milliarderne af, lyder spørgsmålet fra Dansk Industris ITEK, efter at organisationen har set finanslovsforslaget. Helge Sander forsvarer langsommere udbetaling af licensmidlerne.

Artikel top billede

Telesektoren har hældt fire milliarder kroner i statskassen for at få tilladelse til at bruge frekvenser til 3G-mobiltelefoni (UMTS). De penge skal fordeles til forskning og it-initiativer.

Derfor undrer det branchedirektør Tom Togsverd fra Dansk Industris ITEK, at der tilsyneladende er sat prop i pengetanken næste år.

"Disse beløb har på de tidligere års finanslove været afsat til at forskning, udvikling og innovation i størrelsesordenen 300 millioner kroner om året. Hvorfor er de midler ikke i spil i år," spørger Tom Togsverd.

Finanslovsforslaget lægger op til, at der ikke udmøntes penge fra UMTS-midlerne næste år, mens der er afsat 186 millioner om året fra 2010 til 2015.

Tom Togsverd forstår dog ikke, hvorfor man skal vente.

"Der kunne udvikles rigtigt mange nye applikationer til mobiltelefoner, tv og internet, hvis disse midler, der jo er betalt af erhvervet, kom i omløb til nye investeringer i it, tele, elektronik og kommunikation," siger han.

Tom Togsverd nævner intelligent trafikstyring, energibesparende teknologier og sundheds-it, som nærliggende forsknings- og udviklingsopgaver.

Masser af forskningspenge

Videnskabsminister Helge Sander forklarer, at der ikke er tale om en besparelse. Blot en forsinkelse af udbetalingen af UMTS-midlerne.

"Der er akkurat de samme penge, som der har været hele tiden," understreger videnskabsministeren.

Han forklarer, at baggrunden for at udskyde udbetalingen af midler, er de meget store beløb, som skal fordeles fra globaliseringsmidlerne.

"Vi har så mange midler, som skal fordeles i år, at jeg har besluttet at strække udbetalingen af UMTS-midler over flere år," siger Helge Sander, der peger på, at der skal fordeles lige godt fem milliarder kroner over de næste to år.

Han afviser dog, at regeringen har sat flere penge af til forskning og udvikling, end ministeriet kan håndtere.

"Der er aldrig for mange penge til forskning, uddannelse og innovation. Der er mange midler til rådighed næste år, og derfor strækker vi UMTS-midlerne," siger ministeren, som forklarer, at den nye plan betyder, at UMTS-midlerne nu vil række ind til 2015.

Masser af potentiale

ITEK er ikke ensidigt kritisk overfor finanslovsforslaget. Tom Togsverd muligheder for, at it-, tele- og kommunikationsvirksomhederne kan få glæde af de store beløb, der er sat af i globaliseringsmidlerne, til kvalitetsreformen og til forbedringer af sundhedsvæsnet.

IT-Branchen, der repræsenterer en stor del af it-virksomhederne, mener, at politikerne i de kommende forhandlinger bør tage højde for, at it-virksomhederne mangler arbejdskraft.

Derfor opfordrer IT-Branchens administrerende direktør Jakb Lyngsø politikerne til målrettet at afsætte midler til it-uddannelse i en fond.

"It-virksomhederne kan bruge alle de højtuddannede it-kandidater, Danmark kan producere. Den offentlige it-forskning halter efter", siger Jakob Lyngsø og tilføjer, at det private erhvervsliv står for mere end 90 procent af forskning og innovation indenfor it.

Der skulle stadig være mulighed for, at it-forskning og uddannelse bliver prioriteret.

Videnskabsminister Helge Sander kvitterer i hvert fald for ideen, som han mener skal bringes med ind i forhandlingerne.

"Jeg er meget spændt på, om vi kan få sådan en fond, for det er for mig at se en ide, der bør indgå i forhandlingerne," siger Helge Sander (V).

Når politikerne går til forhandlingsbordet, er der stadig 1,1 milliarder kroner i globaliseringspuljen, som ikke er fordelt for næste år.

Direktør Tony Franke fra de it-professionelles interesseorganisation Dansk IT er enig i, at der er masser af potentiale i finanslovsforslaget, hvis it og smarte løsninger bliver en del af kvalitetsreformen og får midler fra globaliseringspuljen.

Han er dog ikke udelukkende optimistisk.

Sparedagsorden styrer

Dansk IT lancerede for en uge siden IT i Praksis 2008 sammen med Rambøll Management.

Og Tony Franke er ikke sen til at påpege, at sidste uges konklusioner om, at it først og fremmest betragtes som et effektiviseringsværktøj blev understreget af finansministeren i dag.

"De har et stålsat blik på effektiviseringer, når det kommer til it," siger Tony Franke og forklarer, at det kan blive et problem på langt sigt.

"Politikerne fokuserer meget på at frigøre mennesker til det borgernære arbejde. Men om ti år er der slet ikke de mennesker, der skal være, og derfor bliver vi nødt til at finde nye måder at gøre tingene på," siger Tony Franke.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Csis Security Group A/S

Sales Executive

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job