HP køber netværksgigant - Cisco i sigtekornet

HP bliver efter milliard-opkøb med ét slag verdens næststørste producent af netværksudstyr. Nu skal Cisco knækkes.

Artikel top billede

Hewlett-Packard går direkte i kødet på Cisco i en af selskabets hidtil største satsninger med købet af amerikanske 3Com for knap 13,5 milliarder kroner i hårde kontanter.

3Com er en af de helt gamle spillere i it-branchen. Selskabet blev grundlagt i 1979 af Bob Metcalfe, der regnes for ophavsmanen til ethernettet.

Selskabet producerer i dag netværks-udstyr ligesom Cisco, og med købet bliver HP med et slag verdens næststørste producent af netværksudstyr. Kun overgået af Cisco, der til gengæld har området som sit absolutte kerneområde.

Det har HP ikke.

Kan blive alvorligt for Cisco

Cisco bliver nødt til at tage udfordringen alvorligt - ikke mindst fordi 3Com for tiden sidder på omkring 30 procent af det hastigt voksende kinesiske marked for switche og routere til erhvervslivet. Det gør Kina til det sted, hvor 3Com sidder stærkest i sadlen.

HP meddeler, at selskabet agter at lægge al sin vægt bag ved yderligere ekspansion og udbredelse af 3Com's produkter.

Med opkøbet kan HP nu levere stort set al det hardware, som et almindeligt selskab har brug for - lige fra de helt små netværks-produkter over switche til datacentrene og pc'er til servere og alt andet.

Dette er led i en samlet HP-strategi mod at samle alt under samme tag og tilbyde kunderne én samlet pakke.

Samme strategi følger flere af de allerstørste konkurrenter, der ikke mindst konkurrerer indædt om det voksende marked for udstyr til datacentre. Det kan du læse mere om her.

Alt skal samles i en pakke

Centralt ]i kampen står netop muligheden for at tilbyde kunderne en samlet pakke, så de slipper for at skulle bruge kræfter på at samle det sammensurium af forskellige tilbud, systemer og ordrer, der i dag normalt kræves for at få en hel virksomhed op at køre it-mæssigt.

Det har været samme logik, der har drevet Oracle til at købe Sun og Cisco til at danse kinddans med EMC/VMware i et tæt partnerskab.

HP har ligeledes for nylig lanceret en stor sammenhængende teknologiplatform, Converged Infrastructure Architecture, som selskabet selv betegner som den største produktsatsning i 10 år.

Cisco og HP har ellers i årevis været loyale forhandlere af hinandens produkter.

Det tætte forhold har imidlertid været i opløsning i den seneste tid, hvor Cisco i stigende omfang har fravalgt HP's servere - som selskabet ellers har solgt i årevis - til fordel for sine egne servere.

Handlen er blevet godkendt af begge selskabers bestyrelser og ventes at blive gennemført i løbet af det første halvår i 2010.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S