Intel: Vores nye chip sælges som hælervare

Der er tale om hælervarer, når Intels super-processor Gulftown sælges flere steder på internettet, selv om den endnu ikke er officielt lanceret. Københavnsk undergrund har angiveligt et eksemplar.

Artikel top billede

Verdens største fabrikant af mikrochips, Intel, er ikke klar til at fortælle, hvilke konsekvenser salget af ulovlige processor-prototyper i Danmark får for de involverede.

Efter PC Worlds afsløring af ulovlig processorhandel i Danmark er størstedelen af de oprindelige salgs-diskussioner på danske fora taget ned.

Flere indlæg peger stadig i retning af, at brugeren "Oliver" fra det danske entusiast-community OCTeamDenmark efter aftale byder på en demonstration af de dyre prototyper i København.

Hvis du altså har minimum 6.000 kroner med i læderkufferten, som rækker til et eksemplar af super-processoren.

Det er hælervarer

Intel slår i denne forbindelse fast, at der er tale om deciderede hælervarer:

"Det er trist, at folk køber noget, som reelt ikke kan købes. At betale for en Intel-prototype er som at købe en ufærdig, stjålen bil, og i virkeligheden ejer man den ikke, fordi den hele tiden har været stjålen ejendom," siger Intels Senior Performance Analyst, François Piednoël, til pcworld.dk.

Et retsligt efterspil kan ifølge Intels globale PR Manager heller ikke udelukkes, men konkrete initiativer vil Intel ikke oplyse om på nuværende tidspunkt:

"Du kan være sikker på, at Intels sikkerhedsteam aktivt undersøger denne sag og tager den meget, meget alvorligt, udtaler Dan Snyder.

Her er den formodede bagmand

Under PC Worlds gennemgang af forumindlæggene dukker initialerne "A.Y." op ved enkelte lejligheder. Den danske sælger bekræfter over for de mulige købere, at "A.Y." er prototypernes formodede ophavsmand.

Flere entusiaster bekræfter i denne forbindelse over for PC World, at "A.Y." med stor sandsynlighed henviser til én af verdens bedste overclockere, taiwanske Andre Yang, som vi efterfølgende har præsenteret for sagen via e-mail.

Og reaktionen bærer tydeligt præg af, at overclockeren ikke afviser at stå bag den ulovlige distribution:

"Hvem tror du egentlig, at du er? FBI eller lignende? Hvis du mener, det er ulovligt, så er det helt og holdent dit problem. Jeg har i hvert fald ingen problemer med det," skriver Andre Yang til pcworld.dk i en e-mail.

PC World har præsenteret Intel for korrespondancen med Andre Yang, men Intel har ikke ønsket at kommentere yderligere.

Det kan derfor ikke afvises, at danske forumbrugere stadig kan handle med dyre hæler-processorer, som kvalitetsmæssigt ikke kan sammenlignes med de færdige Gulftown-modeller.

Lanceringstidspunktet for Intels næste super-processor kendes endnu ikke, men ifølge Google gætter de fleste på første eller andet kvartal 2010. Samtidig er det ret sikkert at gætte på, at Gulftown, som processoren kaldes, vil have seks processorkerner mod de i dag maksimale fire.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job