Nu ser vi konturerne af fremtidens søgemaskiner

Mere intelligens, bedre brugervenlighed og flere semantiske søge-teknologier er ifølge dansk forsker kendetegnende for fremtidens søgemaskiner, som vi allerede nu ser kimen til.

Artikel top billede

Søg og du skal finde - men kvaliteten af det, du finder, er måske mere tvivlsomt, når det kommer til nutidens søgemaskiner.

For selvom man på 0,14 sekunder kan finde ud af, hvem der har skrevet Danmarks nationalsang, så er der endnu masser af forbedringspotentiale, når det kommer til de mere komplicerede søgninger.

Det forsøger man dog at råde bod på. Google annoncerede tidligere på måneden en række nye søge-teknologier til internet-søgemaskinen.

Nye Google-teknologier

Blandt de mest interessante tiltag er realtids-søgninger, hvilket dækker over, at brugeren, når denne indtaster søgeord, ikke bare får de traditionelle resultater - men også en oversigt over de meddelelser og statusopdateringer, der netop er skrevet på diverse mikroblogging-sites og sociale netværk som Twitter, MySpace og Facebook.

Samtidig er Google gået i gang med at udrulle teknologier til lokations-baserede søgninger, hvor resultaterne tager udgangspunkt i din fysiske placering, og visuelle søgninger, der tager udgangspunkt i et billede, man tager med mobiltelefonens kamera (læs mere her).

Man kan eksempelvis tage et billede af en bog, og straks får man relevant information om værket. En lignende teknologi har blandt andre Nokia allerede taget i brug, og skal man tro Troels Andreasen, der forsker i intelligente søgemaskiner på Roskilde Universitet, er den slags eksempler kun starten på, hvad vi har i vente.

"Sådan noget som at bruge en søgemaskine sammen med mobiltelefon med GPS er i virkeligheden en meget simpel teknik. Man kan helt sikkert udnytte det på en fornuftig og brugbar måde, men det er ikke så dybsindigt, kan man sige," siger Troels Andreasen, der er Ph.d. og associate professor og forsker i metoder til at understøtte intelligent søgning.

Brug for forbedringer?

Med nutidige søgemaskiner som Googles, der på et splitsekund kan give nogenlunde relevante resultater til selv den mest uerfarne bruger, kan man spørge sig selv, hvor mange forbedringer, der er brug for?

"Jeg mener bestemt, at der er et behov, og uanset hvad, sker der jo en udvikling," forklarer Troels Andreasen og peger som et eksempel på de mobil-applikationer, blandt andet Shazam, der ved lytte til et stykke musik, kan levere information om det.

Det er en praktisk løsning på en søgning, som man af gode grunde ikke bare kan indtaste i et søgefelt, fordi man ikke kender sangen.

"Den eneste måde, man har at udtrykke sig på, er at fløjte eller sætte mobiltelefonen hen til højtaleren, fordi man godt vil vide, hvad det er, der spiller nu og her."

Troels Andreasen peger på, at det bare er et af mange eksempler på, hvordan man kan forbedre søge-mulighederne.

"Vi skal først og fremmest forbedre os med hensyn til brugervenlighed, men for at nå derhen, skal vi skrive bedre algoritmer," forklarer han.

Semantiske søgninger er fremtiden

Troels Andreasen vurderer, at et af de mest spændende områder, hvor der både er store udfordringer og muligheder, er det, man kalder semantisk søgning.

Kort fortalt handler det om, at man i stedet for at lave algoritmer, der kun baserer sig på forekomster af ord, laver algoritmer, der baserer sig på ords betydning og de sammenhænge, de anvendes i.

Det er noget, man har talt om i årevis, men som endnu ikke anvendes i ret stor udstrækning i eksempelvis Google.

"Traditionelle søgemaskiner som Google fungerer ved, at crawleren hele tiden står og læser sider og finder ud af, hvilke ord, der forekommer på siderne. Det er forekomster af ord, der er indgangen, og som man baserer resultatet på."

"Ved en semantisk søgning er det ikke forekomsten af ord, men meningsindholdet på siden, der er nøglen til at finde svaret. Så en semantisk søgning baserer sig på, at man har en eller anden form for analyse, som er mere avanceret og som beskriver dokumentet ved hjælp af nogle begreber, som karakteriserer indholdet," forklarer Troels Andreasen.

Betyder tungere algoritmer

Han fortæller, at der findes en række forskellige teknikker til at opnå semantiske søgninger med, og at Google nu også har kastet sig over nogle af de mere simple.

"De arbejder blandt andet med at bruge associationer imellem ord, så man ikke kun ser på, hvilke ord, der forekommer på en side, men også på de ord, der associerer til de ord, der forekommer. Det kan man godt betragte som en slags simpel semantik."

Inden for de seneste år er det semantiske internet og de semantiske søgninger for alvor begyndt at tage form, men selvom det synes sikkert, at det er fremtiden, er der endnu en del udfordringer, der skal håndteres.

"Der er nogle problemer med at finde ud af at understøtte det effektivt. Ligeså snart man indfører semantik, får man også større kompleksitet og tungere algoritmer. En af styrkerne ved de simple søgemaskiner, sådan som de fungerer i dag, er jo netop, at det går stærkt," forklarer Troels Andreasen og tilføjer, at den generelle it-udvikling gør, at det bliver stadig lettere at arbejde med semantiske søgninger."

"Google har sådan lidt en "behind the scenes"-tilgang til det, så vi får ikke at vide, når de skifter over til at bruge det, men det kommer," siger han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S