Artikel top billede

I TDC's butikker er iPhone stadig en 'gadget non grata'. Men det kan ændre sig i takt med en stigende markedsandel, vurderer teleanalytiker Torben Rune. Foto: Jørgen True

TDC kan blive tvunget til at sælge iPhone

Landets store teleudbydere har alle Apples smartphone i sortimentet. På nær den største: TDC. Hvorfor egentlig ikke?

"Det klassiske Apple-hype er taget af. Det betyder ikke, at produktet ikke er godt. Vi synes, iPhone er et godt produkt. Vi bliver bare nødt til at holde det op imod de alternativer, vi har."

Sådan siger Christoph Nørgaard, mobildirektør i TDC Privat, som derfor ikke går med planer om at lancere iPhonen foreløbigt.

Det til trods for, at landets tre øvrige mobiloperatører - Telenor, Telia og 3 - efterhånden har fået Apples smartphone i deres sortiment. Senest har det Telenor-ejede BiBob fået telefonen. Bare ikke TDC.

"Vi ville blive den fjerde udbyder, og vi tror, at mange af de danskere, der vil have en iPhone, allerede har den i dag," siger Christoph Nørgaard om bevæggrunden for ikke at hoppe med på æble-vognen.

Han vil ikke kommentere, om der har været konkrete forhandlinger med Apple, men han lader forstå, at iPhone aktuelt ikke er interessant for den store teleudbyder.

"Vi har vurderet økonomien i iPhone i forhold til de andre telefoner i markedet, og det er ud fra den betragtning, at vi i første omgang har valgt at satse på de etablerede spillere," siger Christoph Nørgaard fra TDC.

TDC kan blive tvunget til iPhone

Teleanalytiker Torben Rune fra Netplan mener dog, at iPhonens popularitet kan tvinge TDC til at indgå en aftale med Apple. Også selvom den måske ikke er økonomisk attraktiv i første omgang.

"Grunden til, at TDC ikke tilbyder iPhone, er, at de ikke mener at kunne opnå en tilstrækkelig interessant aftale med Apple. Det er selvfølgelig ikke, fordi kunderne ikke vil have telefonen," siger han.

Og netop kundernes efterspørgsel kan i sidste ende tvinge TDC til at tage iPhonen med i sortimentet, mener Torben Rune. Hvis TDC lader være, vil det svie på den danske telekæmpe.

"iPhone har været en enorm succes, og den vil inden for et par år nå en markedsandel, så det gør ondt på TDC ikke at have den i sortimentet - simpelthen fordi TDC går glip af trafikken," siger Torben Rune.

iPhone i 2011?

Indtil det sker, vurderer han, at TDC vil forholde sig i ro.

"TDC vil ikke reagere, før man ikke kan klare sig med alternativer længere. Indtil da vil man fastholde, at det ikke er så økonomisk attraktivt, at man vil gå efter det," siger Torben Rune

Han spår, at iPhone senest i 2011 vil være at finde i TDC's smartphone-sortiment.

Hos TDC ønsker Christoph Nørgaard ikke at sætte dato på, men han afviser imidlertid ikke muligheden for, at iPhone en dag finder vej til TDC-butikkerne.

"Det kan godt være, det bliver interessant for TDC at lancere iPhone. Det er det bare ikke nu," siger han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis