TDC kan blive tvunget til at sælge iPhone

Landets store teleudbydere har alle Apples smartphone i sortimentet. På nær den største: TDC. Hvorfor egentlig ikke?

Artikel top billede

I TDC's butikker er iPhone stadig en 'gadget non grata'. Men det kan ændre sig i takt med en stigende markedsandel, vurderer teleanalytiker Torben Rune. Foto: Jørgen True

"Det klassiske Apple-hype er taget af. Det betyder ikke, at produktet ikke er godt. Vi synes, iPhone er et godt produkt. Vi bliver bare nødt til at holde det op imod de alternativer, vi har."

Sådan siger Christoph Nørgaard, mobildirektør i TDC Privat, som derfor ikke går med planer om at lancere iPhonen foreløbigt.

Det til trods for, at landets tre øvrige mobiloperatører - Telenor, Telia og 3 - efterhånden har fået Apples smartphone i deres sortiment. Senest har det Telenor-ejede BiBob fået telefonen. Bare ikke TDC.

"Vi ville blive den fjerde udbyder, og vi tror, at mange af de danskere, der vil have en iPhone, allerede har den i dag," siger Christoph Nørgaard om bevæggrunden for ikke at hoppe med på æble-vognen.

Han vil ikke kommentere, om der har været konkrete forhandlinger med Apple, men han lader forstå, at iPhone aktuelt ikke er interessant for den store teleudbyder.

"Vi har vurderet økonomien i iPhone i forhold til de andre telefoner i markedet, og det er ud fra den betragtning, at vi i første omgang har valgt at satse på de etablerede spillere," siger Christoph Nørgaard fra TDC.

TDC kan blive tvunget til iPhone

Teleanalytiker Torben Rune fra Netplan mener dog, at iPhonens popularitet kan tvinge TDC til at indgå en aftale med Apple. Også selvom den måske ikke er økonomisk attraktiv i første omgang.

"Grunden til, at TDC ikke tilbyder iPhone, er, at de ikke mener at kunne opnå en tilstrækkelig interessant aftale med Apple. Det er selvfølgelig ikke, fordi kunderne ikke vil have telefonen," siger han.

Og netop kundernes efterspørgsel kan i sidste ende tvinge TDC til at tage iPhonen med i sortimentet, mener Torben Rune. Hvis TDC lader være, vil det svie på den danske telekæmpe.

"iPhone har været en enorm succes, og den vil inden for et par år nå en markedsandel, så det gør ondt på TDC ikke at have den i sortimentet - simpelthen fordi TDC går glip af trafikken," siger Torben Rune.

iPhone i 2011?

Indtil det sker, vurderer han, at TDC vil forholde sig i ro.

"TDC vil ikke reagere, før man ikke kan klare sig med alternativer længere. Indtil da vil man fastholde, at det ikke er så økonomisk attraktivt, at man vil gå efter det," siger Torben Rune

Han spår, at iPhone senest i 2011 vil være at finde i TDC's smartphone-sortiment.

Hos TDC ønsker Christoph Nørgaard ikke at sætte dato på, men han afviser imidlertid ikke muligheden for, at iPhone en dag finder vej til TDC-butikkerne.

"Det kan godt være, det bliver interessant for TDC at lancere iPhone. Det er det bare ikke nu," siger han.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job