Kritik: Kommuners fusk ødelægger konkurrencen

Op imod hver tredje kommune har valgt at købe KMD-systemer uden at gå i udbud. Det ærgrer KMD-konkurrrent.

Artikel top billede

Leverandøren Silkeborg Data lufter offentligt sin frustration i sagen om de 28 kommuner, der har købt KMD-systemer uden at gå i udbud.

"Som virksomhedsleder og i særdeleshed som skatteborger synes jeg, at det her er ærgerligt," siger administrerende direktør Brian Busk fra Silkeborg Data.

Selskabet vandt for nylig et udbud i Middelfart Kommune, hvor der blev indgået en samlet aftale om økonomi-, løn- og vagtplanløsninger, hvor Fujitsu leverer økonomisystemet Prisme og Silkeborg Data lønsystemet Silkeborg Løn.

"Jeg synes, at det er brandærgerligt, at kommunerne ikke mere intensivt jagter at få den bedste vare til den laveste pris," siger direktøren.

Bremser for den fri konkurrence

Han mener, at det er direkte konkurrencehæmmende.

"Og det er rettet mod både dem, der ikke går i udbud og dem der tilbyder dem nogle forhold der gør at det er attraktivt ikke at gå i udbud," siger Brian Busk.

Beregninger viser, at skatteborgerne har tabt op imod 200 millioner kroner ved de mange manglende udbud.

Men det er lav sat, vurderer Brian Busk.

"Jeg vil tro, at de 200 millioner kroner kun er toppen af isbjerget, fordi det er en beregning lavet på baggrund af et bestemt udbud, så jeg tror faktisk det er mange flere kroner, vi skattemæssigt går glip af," siger direktøren.

Han understreger, at såfremt der vitterligt kun var én leverandør var det en anden sag.

"Men det tror jeg ikke er tilfældet i ret mange sager. I hvert fald ikke dem, hvor det er økonomisystemer og lønsystemer. Der er faktuelt konkurrence på tingene," siger han.

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan kommunerne frit kan sjofle med udbudsreglerne uden hverken Konkurrencestyrelsen eller Klagenævn for Udbud kan gribe markant ind.

Dog har økonomi og erhvervsminister Lene Espersen (K) fremlagt et lovforslag, der fremadrettet giver mulighed for sanktioner over for syndere.

"Jeg glæder mig til sanktionerne kommer. Man kunne drage analogien og forestille sig trafikken herhjemme, hvis der ikke var sanktionsmuligheder, men kun færdselsregler."

"Så ville der også eksistere en vis grad af anarki," siger Brian Busk.

Politikere er begyndt at interessere sig for sagen. Blandt andet har Dansk Folkeparti afkrævet indenrigsminister Karen Ellemann en redegørelse.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Københavnsområdet

Everllence

Head of Embedded Software Engineering

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tech-studentermedhjælpere i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS