Virksomheder holder igen med mobile investeringer

Mange virksomheder vælger at udskyde investeringer i smartphones og bærbare computere på grund af den pressede økonomi. Det udfordrer leverandørerne.

Artikel top billede

Mobilitet har længe været - og er fortsat - et af de mest populære investerings-områder for it-cheferne.

Men en ny IDC-undersøgelse viser, at efterspørgslen på smartphones og bærbare computere blandt nordiske virksomheder er bremset op som en følge af krisen.

"For det første er det et af de steder, det stadig er nemt at spare, fordi man kan vente lidt længere tid med at opgradere. Samtidig forventer vi også lidt flere arbejdsløse, og de skal jo så ikke mobile-enables," forklarer IDC's teleanalytiker Brian Troelsen.

I IDC's globale forudsigelser for it-udviklingen i 2010 spås netop teleindustrien ellers en vækst på omkring tre procent, blandt andet fordi der er en klar tendens til at anvende den mobile platform som en strategisk platform.

"Men det er på globalt plan, og vi ser i hvert fald, at de europæiske markeder er meget svære. Efterhånden kan mobilerne ikke opveje det fald, der sker på fastnettet," lyder en forklaring på den begrænsede vækst fra Brian Troelsen.

Sådan klarer leverandørerne udfordringen

Ifølge Brian Troelsen er der tale om en midlertidig begrænset efterspørgsel på mobile produkter, men ikke desto mindre er det noget, leverandørerne er nødt til at forholde sig til.

"De skal stadig fortælle om værdien ved at skifte, så det handler om at lave ROI-beregninger, der viser, at det trods omkostninger giver et positivt feedback."

"Rent teknisk kan man lave nogle leasing-arrangementer, så man fjerner den up front-omkostning, som nogle virksomheder fokuserer på."

En interessant betragtning omkring leverandørerne af mobile produkter er, at pc-producenter i de senere år også er begyndt at producere smartphones, og samtidig er flere smartphone-producenter begyndt at producere pc'er eller netbooks.

Ifølge Brian Troelsen er det smartphone-produkterne, der umiddelbart står til den største vækst i den kommende tid.

"Det er smartphones, der driver meget i øjeblikket og holder hånden under væksten i markedet. Det er i det segment, vi ser de positive vækst-udsigter."

Mobilitet er fortsat hot

IDC-analytikeren tilføjer, at leverandørerne af de mobile løsninger ikke behøver at frygte, at efterspørgslen bliver sendt ud i frit fald på længere sigt.

"Mobilitet topper stadig investerings-listen i vores nordiske CIO-survey, så der er stadig stor efterspørgsel efter mobile løsninger sammenlignet med mange andre ting."

Brian Troelsen vurderer, at den begrænsede mobilitets-efterspørgsel formentlig vil være slut i andet halvår i år.

"Det er begrænset, hvor længe man kan holde igen med investeringerne. Der kommer et opsparet behov, man bliver nødt til at adressere på et tidspunkt," siger han.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura