Her er fremtidens Symbian

Nokia vil tage konkurrencen op mod iPhone og Android med den næste generation af Symbians brugergrænseflade.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Nokia har indsendt sit forslag til brugergrænsefladen i Symbian^4 med det mål at udvikle en grænseflade, der kan konkurrere mod Apples iPhone og Googles Android.

Forslaget blev indsendt til Symbian Foundation fredag og vil ifølge et blogindlæg nu gennemgå en åben evaluering.

Symbian^4 vil ifølge websitet for udviklere af Symbian være at finde på smartphones fra starten af 2011.

Der vil blandt andet være tale om forbedringer såsom minimering af anmodninger til brugeren, auto-gem til at nedsætte antallet af gem-kommandoer, det samme udseende for alle applikationer samt et nyt layout.

Brugergrænsefladen vil få fire hovedvinduer: Kontakter, musik, fotos og applikationer. Brugerne vil kunne oprette genveje på startskærmen til specifikt indhold, skriver Nokia.

Kontekst-baserede menuer, som man vil få adgang til ved et længere tryk på skærmen, vil give hurtigere adgang til almindeligt brugte kommandoer.

Har stærkt brug for en overhaling

Nokias koncerndirektør, Olli-Pekka Kallasvuo, har åbent erkendt, at Symbians brugergrænseflade har brug for en overhaling.

Han er overbevist om, at hans virksomhed og Symbian-community'et kan løfte opgaven.

Ved udgangen af næste år vil Symbians brugergrænseflade ikke længere være et problem, sagde Kallasvuo ved Nokias Capital Markets Day i december 2009.

Før Symbian^4 er klar vil Symbian Foundation dog sende version 2 og 3 på gaden, som også vil indeholde forbedringer af brugergrænsefladen.

Symbian^2 bliver den første åbne version af Symbian-platformen og vil eksempelvis have en brugerdefinerbar startskærm.

Symbian^3 vil bruge enkeltklik hele vejen igennem den touch-baserede brugergrænseflade, så det bliver slut med først at skulle klikke for at vælge og så klikke igen for at udføre en handling. Version 3 vil også understøtte multitouch, beskriver Symbian-websitet.

Der vil komme smartphones på gaden baseret på version 2 og 3 i løbet af første og andet halvår 2010, viser et roadmap fra Symbian Foundation.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S