Adobe: Vi søger Flash-udviklere til iPad

Adobe tilføjer understøttelse af iPad'ens højere skærmopløsning i sit 'Packager for iPhone'-værktøj

Artikel top billede

Computerworld News Service: Adobe Systems rækker en hånd ud til Flash-udviklerne.

Selskabet planlægger i kølvandet på Apples iPad-lancering at tilføje understøttelse af iPad'ens højere skærmopløsning i sit kommende Packager for iPhone-værktøj.

Selv om iPad'en byder på en betydelig større skærm og kraftigere hardware end både iPhone og iPod Touch, så vil den ikke kunne køre Flash, når den kommer på markedet om nogle måneder.

Flash-udviklere kan bruge Adobes kommende Packager for iPhone-værktøj til at konvertere indhold til applikationer, der kan køre på iPad.

Det vil dog ikke umiddelbart være muligt at udnytte iPad-skærmens opløsning på 1,024 x 768 pixel, lyder det fra virksomheden i et blogindlæg.

Skal kunne udnytte iPads størrelse

"Det er vores hensigt med tiden at gøre det muligt for Flash-udviklere at skabe applikationer, der kan udnytte den fulde skærmstørrelse og iPad'ens opløsning," står der i indlægget.

Både iPhone og iPod Touch har en opløsning på 480 x 320 pixel, med en pixeltæthed på 163 pixel per tomme. Den nye iPad har en tæthed på 132 pixel per tomme.

Adobe har desuden bedt udviklere, der er interesserede i at skabe Flash-applikationer til iPad, om at lade høre fra sig.

"Vi leder efter udviklere og designere, som har en specifik applikation i tankerne, der kan indleveres til iTunes App Store inden for de næste to måneder," står der i indlægget.

iPhone og iPod Touch var de første enheder, der gjorde det populært at surfe på nettet på en lille skærm via multitouch, der gør det muligt for brugerne at zoome ind og ud på hjemmesider, som er skabt til større skærme.

Men hverken iPhone eller iPod Touch understøtter Flash, som er meget udbredt i multimedia-indhold, og Apple har ikke givet udtryk for, at virksomheden er interesseret i at udvide de mobile enheder med Flash-support.

Packager for iPhone vil blive inkluderet i den kommende udgivelse af Adobe Flash Professional CS5.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job