Tjen flere tusinde kroner på at finde fejl i Chrome

Hvis du finder fejl i Chrome-browseren, er der nu penge og hente. Læs her hvorfor Google vil betale dig for det.

Artikel top billede

Hvis du finder en fejl i Goggles browser, Chrome, kan du nu få over 2.700 kroner, eller hvad der svarer til 500 dollars, for det.

Google vil nemlig betale dig for væsentlige fejl fundet i Chrome-browseren og den underliggende kode.

Et panel af sikkerhedseksperter skal vurdere, om de fundne fejl er markante nok til, at der skal udbetales en dusør.

Hvis fejlen er særlig alvorlig, vil dusøren være over 7.200 kroner eller 1.337 dollars. Beløbet er en reference til online-nørders såkaldte "leet"-sprog, hvor ordet "leet" skrives med tallene 1337.

Ideen med dusøren er at skabe mere interesse hos udviklere for Googles browser, der har betydeligt færre brugere end Internet Explorer og Firefox.

"Jo flere personer, der er involveret i at kigge grundigt på Chromes kode og opførsel, jo mere sikre er vores millioner af brugere," skriver Chris Evans fra Google Chrome Security.

Microsoft ikke med på vognen

Mens Mozilla og nu Google begge belønner fundne fejl i Firefox og Chrome, skal du ikke regne med at kunne komme til at modtage penge, hvis du finder fejl i Internet Explorer.

Microsoft siger til CNET, at man ikke udbetaler dusører, når brugerne finder fejl - og heller ikke kommer til det. Microsoft mener nemlig ikke, det er den bedste måde at sikre forbrugerne et sikkert produkt.

Dusøren er ikke stor nok

Selvom man skulle mene, at Googles nye tiltag ville blive modtaget med glæde hos udviklere og nørder rundt omkring, er dusøren allerede blevet kritiseret. Mange mener simpelthen, at dusøren er for lille.

Charlie Miller fra rådgivningsfirmaet Independent Security Evaluators udtaler til CNET, at han synes, dusørens størrelse er en fornærmelse

Selv om han tidligere har opfordret firmaer til at betale for fundne fejl, er han ikke begejstret over Googles dusør, da man kan få mange flere penge fra andre dusørprogrammer som for eksempel Zero Day Inititiave.

"Hvis jeg fandt en fejl i Chrome, kunne jeg sælge den til Zero Day Initiative for 2.000 dollars, så hvorfor skulle jeg give den til Google for 500 dollars? Det giver ingen mening," udtaler han til CNET.

Du kan læse mere om, hvordan du får penge for at finde fejl på The Crominum Blog.

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S