Tjen flere tusinde kroner på at finde fejl i Chrome

Hvis du finder fejl i Chrome-browseren, er der nu penge og hente. Læs her hvorfor Google vil betale dig for det.

Artikel top billede

Hvis du finder en fejl i Goggles browser, Chrome, kan du nu få over 2.700 kroner, eller hvad der svarer til 500 dollars, for det.

Google vil nemlig betale dig for væsentlige fejl fundet i Chrome-browseren og den underliggende kode.

Et panel af sikkerhedseksperter skal vurdere, om de fundne fejl er markante nok til, at der skal udbetales en dusør.

Hvis fejlen er særlig alvorlig, vil dusøren være over 7.200 kroner eller 1.337 dollars. Beløbet er en reference til online-nørders såkaldte "leet"-sprog, hvor ordet "leet" skrives med tallene 1337.

Ideen med dusøren er at skabe mere interesse hos udviklere for Googles browser, der har betydeligt færre brugere end Internet Explorer og Firefox.

"Jo flere personer, der er involveret i at kigge grundigt på Chromes kode og opførsel, jo mere sikre er vores millioner af brugere," skriver Chris Evans fra Google Chrome Security.

Microsoft ikke med på vognen

Mens Mozilla og nu Google begge belønner fundne fejl i Firefox og Chrome, skal du ikke regne med at kunne komme til at modtage penge, hvis du finder fejl i Internet Explorer.

Microsoft siger til CNET, at man ikke udbetaler dusører, når brugerne finder fejl - og heller ikke kommer til det. Microsoft mener nemlig ikke, det er den bedste måde at sikre forbrugerne et sikkert produkt.

Dusøren er ikke stor nok

Selvom man skulle mene, at Googles nye tiltag ville blive modtaget med glæde hos udviklere og nørder rundt omkring, er dusøren allerede blevet kritiseret. Mange mener simpelthen, at dusøren er for lille.

Charlie Miller fra rådgivningsfirmaet Independent Security Evaluators udtaler til CNET, at han synes, dusørens størrelse er en fornærmelse

Selv om han tidligere har opfordret firmaer til at betale for fundne fejl, er han ikke begejstret over Googles dusør, da man kan få mange flere penge fra andre dusørprogrammer som for eksempel Zero Day Inititiave.

"Hvis jeg fandt en fejl i Chrome, kunne jeg sælge den til Zero Day Initiative for 2.000 dollars, så hvorfor skulle jeg give den til Google for 500 dollars? Det giver ingen mening," udtaler han til CNET.

Du kan læse mere om, hvordan du får penge for at finde fejl på The Crominum Blog.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S