IBM: Snart bliver BI en del af også din hverdag

Brugen af business intelligence spreder sig støt og roligt i virksomhederne. Det er it-afdelingen nødt til at forholde sig til.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I dag når business intelligence kun ud til 15 til 20 procent af brugerne i en virksomhed, men tallet vil eksplodere til 65 procent inden for de næste fem år, mener IBM.

I takt med at brugerne bliver fortrolige med analysesystemerne, vil it-medarbejderne ikke have andet valg end at begynde at forholde sig til den stormflod af forespørgsler, der utvivlsomt vil blive resultatet, mener Jason Gartner, der er chef for analyse-udviklings i IBM Canada.

"For hver information, man tilbyder, vil de kræve dobbelt så meget tilbage. Du giver dem en global optælling af brugere, og straks efter vil du blive spurgt efter en global optælling inddelt efter geografisk placering. Pludselig drejer det sig om fire gange så meget information," siger han.

Fløjtende ligeglade med kilden

I takt med brugerforespørgslernes eksponentielle vækst vil den daglige udfordring for it-medarbejderne blive at servicere den slags behov, mener Jason Gartner.

I virksomhedens dagligdag er forretningsbrugerne adskilt fra it-afdelingen, som vil findes i baggrunden. It-afdelingen skal først og fremmest sikre, at data er 'ren', rationaliseret og på det detalje-niveau, som brugerne efterspørger.

"Brugerne er ligeglade med, hvor data kommer fra. De er ikke interesserede i den måde, du har fået adgang til informationerne," siger Jason Gartner.

Glen Sheffield, specialist i informations-styring i IBM Canada, fortæller, at produktlandskabet er blevet langt mere komplekst for it-professionelle i løbet af de seneste 15 år på grund af alle de mange muligheder i forhold til databaser, analyser, netværk, storage og servere.

"Verden er blevet mere forvirrende, der er flere valgmuligheder. Det er på tide at begynde at overveje, hvordan vi kan levere hurtigere," siger han.

Simplere, hurtigere, bedre - og mere integreret

Af samme grund siger Glen Sheffield, at den næste trend for leverandører, inklusive IBM, bliver at gøre tingene simplere med integreret hardware og analyseredskaber.

Det var præcist det, IBM prøvede at gøre med lanceringen af virksomhedens Smart Analytics sidste september. I januar afslørede Microsoft og Hewlett Packard det, de kaldte et "gennembrud" i integrationen mellem de to virksomheders portfolio.

Jason Gartner fortæller, at IBM ikke regner med at kunne løse alle kundeproblemer med den integrerede tilgang, men at det vil give medarbejderne mulighed for at fokusere på virksomhedernes behov frem for på "alle småtingene, skruerne og møtrikkerne."

It-medarbejderne vil i stedet kunne bruge tiden på at skræddersy de tilgængelige analyseapplikationer og tilføje moduler efter behov, tilføjede han.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S