163 millioner smartbooks forventes solgt i 2015

Smartbooks er fortsat dyre, men vinder frem.

Artikel top billede

Skylight fra Lenovo er et eksempel på en såkaldt smartbook

Computerworld News Service: En ny undersøgelse vurderer, at der internationalt set vil blive solgt 163 millioner 'smartbooks' i 2015 - en betydelig stigning set i forhold til det faktum, at den første model ikke kom på gaden før 2008.

Senioranalytiker ved ABI Research Jeff Orr fortæller, at "ifølge ABI Researchs definition er en smartbook en enhed med et lille strømforbrug, der kører med et mobilt styresystem, som altid er på, enten via Wi-Fi eller (mere almindeligt) via 3G eller mobilt bredbånd."

"En smartbook findes i mange udformninger. Det er en afart af de mobile internetenheder og netbooks, og de retter sig mod de samme potentielle brugere, den samme prisklasse og markedsbehov. Forskellen er, at de ikke anvender x86 processorer."

Qualcomm og Freescale har været de største fortalere for smartbook-konceptet. Andre chip-producenter som TI og NVIDIA, der producerer ARM-baserede processorer, er også aktive på markedet.

Første bølge af enheder kommer fra etablerede leverandører som Lenovo og Sharp (selv Apples iPad er teknisk set en smartbook) og fra nye virksomheder som Always Innovating. Tekniske definitioner betyder dog ikke så meget for forbrugerne.

"Ideen om en 'smartbook' vækker ikke genklang hos de folk, der kunne overveje at købe sådan en enhed," siger Jeff Orr.

"Leverandørerne bør undgå at skabe en separat markedskategori under et nyt navn og skal i stedet acceptere, at de konkurrerer i en etableret kategori."

"Forbrugerne kender netbooks som et alternativ til bærbare computere og de mobile internetenheder som et alternativ til mobiltelefoner. Det forstår de. Vi tror, den bedste mulighed på markedet for ultra-mobile enheder ligger i nye formfaktorer."

Et andet vigtigt element er prisen - både for enheden i sig selv og for den internetforbindelse, der er helt essentiel. ABI Research tror, at det vil være vigtigt for leverandørerne at bringe den indledende pris for en smartbook ned på omkring 1.100 kroner eller mindre.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura