Microsoft går efter botnet med nyt juridisk våben

Microsoft har øjnene stift rettet mod adskillige botnet, som virksomheden regner med at få skovlen under med juridisk taktik.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft erkender, at virksomheden endnu ikke helt har afskåret al kommunikation mellem Waledac-botnettets command-and-control-servere og de tusindvis af kompromitterede Windows-pc'er, der er blevet brugt af hackere til at sælge falsk sikkerhedssoftware og sende en mindre mængde spam.

Men ikke destomindre, vil de forsøge at bekæmpe adskillige andre botnet med den samme juridiske taktik, som blev brugt mod Waledac.

"Dette beviser, at det kan lade sig gøre," siger Richard Boscovich, der er juridisk chefrådgiver hos Microsofts Digital Crimes Unit.

"Hvert botnet er selvfølgelig forskelligt, men dette giver os et nyt våben. Og det bliver ikke vores sidste tiltag… Vi har andre aktiviteter på tegnebrættet."

For nylig offentliggjorde Microsoft at have fået rettens ord for, at næsten 300 websites skulle lukkes ned. Disse sites udgjorde en nøgleforbindelse mellem hackere og de pc'er, der udgjorde Waledac-botnettet.

Den juridiske taktik, som er blevet hyldet af mange sikkerhedseksperter som et præcedens-skabende tiltag, resulterede i, hvad Microsoft kalder en "større sejr" over Waledac, hvilket dog anfægtes af visse eksperter.

Den samme metode kan og vil ifølge Boscovich blive brugt i forhold til andre botnet. Han afviser dog at sige præcist hvilken hær af zombie-pc'er, der nu står for skud.

"Det er selvfølgelig muligt at skalere denne tilgang," svarer han til spørgsmålet, om den juridiske kamp mod Waledac ville kunne fungere mod andre botnet, eller om det var en engangsforestilling.

"Dette er et nyt værktøj, vi nu kan benytte, endnu en mekanisme der er tilgængelig."

Da Microsoft i starten af januar gik i gang med at beslutte hvilket botnet, virksomheden skulle gå efter, startede den med en liste på seks, der blev indsnævret til tre, hvoraf valget faldt på Waledac. De sidste fem unavngivne botnet er dog stadig på Microsofts liste.

"Vi havde et mål om at give os selv en teknisk udfordring," svarer Boscovich til spørgsmålet om, hvorfor valget faldt på Waledac.

"Det havde en vis anseelse fra et teknisk synspunkt."

Og Waledac har rigtigt nok et vist ry. Malwaren, der inficerer ofrenes computere, er skabt af - ligesom botnettet vedligeholdes af - de samme hackere, der oversvømmede internettet med botnettet Storm fra først i 2007 til midt i 2008. Skaberne af Waledac "er helt sikkert kompetente," bemærker Joe Stewart, der er direktør for malwareanalyse hos SecureWorks og er en anerkendt botnet-ekspert.

Mere end 60.000 zombie-pc'er

Richard Boscovich erkender, at Waledac ikke er verdens største botnet, men påpeger, at der var adskillige ting, der talte for, at dette botnet skulle være det første til at mærke brodden af Microsofts nye juridiske tilgang i kampen mod botnettene.

Blandt disse ting kan fremhæves, at de identificerede command-and-control-domæner alle var registrerede hos VeriSign, hvilket gjorde det lettere at koordinere nedlukningen af websitene. Og Microsoft havde været i kontakt med adskillige uafhængige sikkerhedseksperter, der havde gravet sig dybt ind i malwarens kode og forstod botnettets adfærd.

Mens Microsoft lover at svinge det juridiske sværd igen, erkender virksomheden dog, at forbindelserne mellem de inficerede pc'er og de hackere, der kontrollerer dem, ikke er helt skåret over.

"De blev hårdt ramt, og vi forventer, at det vil blive endnu hårdere for dem i løbet af de næste adskillige dage," siger T. J. Campana, der arbejder under Boscovich som senior program manager i Microsofts Digital Crimes Unit.

Til spørgsmålet om forbindelserne mellem Waledac-hackerne og botnettets pc'er nu er fuldstændigt afbrudt, svarer Campana: "I det store og hele må svaret være nej."

I sidste uge hævdede Microsoft at have vundet kontrollen over mere end 60.000 zombie-pc'er i Waledac-botnettet, efter en domstol besluttede at lukke for de 277 domæner.

Adskillige sikkerhedseksperter satte dog spørgsmålstegn ved, om denne taktik ville have en tilstrækkelig effekt på Waledac, da hackerne benytter flere forskellige mekanismer til at sende kommandoer til de inficerede maskiner.

I nødstilfælde kan Waledac-zombier kommunikere med deres kontrol-servere "i det uendelige" ved hjælp af IP-adresser, der er indkodede i den trojaner, som botnettet udnytter, forklarede Stewart fra SecureWorks i sidste uge.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job