KL-formand var også til golf på KMD's regning

KL-formand Erik Fabrin har været til golf på KMD's regning. Tidligere har han advaret andre kommuner mod at tage imod gaver.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Selvom KMD netop har meldt ud, at den stopper gaveregnen over kommunale embedsmænd, så er der stadig gave-sager, der kommer frem i lyset.

KL's formand, Erik Fabrin, der er borgmester i Rudersdal Kommune, oplyser således til B.T., at han har været til et golfarrangement på KMD's regning.

"Jeg har deltaget i en golfturnering oppe i Furesø, hvor KMD betalte. Det var for en tre-fire år siden, men det arrangement kan jeg stå helt og aldeles inde for," siger han til avisen.

Men forvaltningsekspert og lektor Sten Bønsing fra Aalborg Universitet kalder det for bestikkelse.

Fabrin: Gør som os
En stribe afsløringer af golfarrangementer, fodboldkampe og koncerter er kommet frem de seneste uger.

Det har tidligere fået Erik Fabrin til at stå frem i Computerworld og råde sine kolleger i landets øvrige kommuner til at være åbne om arrangementerne.

Han pointerede:

"Jeg vil gerne understrege, at vi i KL naturligvis tager klar afstand fra enhver form for nepotisme eller andet ulovligt".

Han fremhævede i den forbindelse sin egen kommune:

"Jeg vil opfordre til, at man i kommunerne følger vores eksempel i Rudersdal, hvor vi kører en åben linje. Hvis en direktør eller borgmesteren inviteres til et større arrangement af en leverandør, så fremgår deltagelsen af kommunens hjemmeside," sagde han.

"Som kunde skal man være opmærksom på, hvad det er og under hvilke omstændigheder, man siger ja til at modtage - billetter, gaver eller lignende," lød det videre.

Kommune har kontrakt med KMD

Rudersdal Kommune har oplyst over for Computerworld, at kommunen har kontrakt med KMD.

"Rudersdal Kommune kan orientere om, at vores betalingsaftale med KMD, der løber i 2008-2010, er forlænget med ét år til udgangen af 2011."

"Begrundelsen herfor er at skaffe kommunen tid til at forberede et EU-udbud af de ydelser, aftalen omfatter," lød det i et skriftlig svar til Computerworld.

Det har grundet ferie i kommunen endnu ikke været muligt at få oplyst, om kontrakten fra 2008 har været i udbud.

Erik Fabrin er ikke vendt tilbage med svar på Computerworlds henvendelse, hvor vi blandt andet beder ham oplyse, hvorvidt golfturen var oplyst på kommunens hjemmeside.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S