Tung software årsag til milliarder af skrottede pc'er

En undersøgelse peger på, at software, der dræner systemressourcerne, bærer en stor del af skylden for den stigende mængde elektronik-skrot.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Antallet af pc'er, der smides ud, kan nå op på 2,4 milliarder i 2013, oplyser Nottingham Universitet.

Undersøgelsen "Software marketing and e-waste: Standards for Sustainability" fra universitetets handelshøjskole afslører, at det ubønhørlige pres på forbrugerne for at opgradere deres software er medvirkende til at øge mængden af skrottede pc'er.

Professor Peter Swann forklarer, at mange computere, der ellers fungerer upåklageligt, gøres forældede af nye versioner af software, der dræner systemets ressourcer i en proces, der beskrives som "software bloat" eller oppustet software.

"Den væsentligste løsning på problemet med pc-elektronik-skrot er, at udviklerne og marketings-folkene dropper strategier, der giver oppustning og tvungen opgradering," fremhæver Swann.

Han mener, at introduktionen af en branchestandard, der "modvirker sådanne dysfunktionelle tilgange" vil blive taget godt imod af både leverandører og forbrugere.

Moores lov bærer en del af skylden

Moores Lov - teorien om at en computerchips regnekraft fordobles hvert andet år - har ifølge Swann ført til, at softwareudviklere skaber programmer, der kræver mere processorkraft og hukommelse end strengt nødvendigt.

Som nogle af de store medvirkende årsager til den stigende mængde elektronik-skrot peger han på, at mange pc'er sælges med enorme mængder præinstalleret software, der overbebyrder dem, og behovet for regelmæssigt at downloade sikkerhedsopgraderinger.

Undersøgelsen fremhæver også, at kun omkring halvdelen af alle pc'er, der nogensinde er blevet solgt, stadig er i brug, hvilket viser, at forbrugerne har problemer med at finde konstruktive måder at udnytte ældre maskiner på.

"Det kan godt være, at det ligner hjælpearbejde at sende gammelt it til udviklende lande, men det dømmer de pågældende lande til en evig mangel på konkurrenceevne," forklarer han.

"Selv velgørenhedsorganisationer, der genbruger gamle computere ved at sende dem til skoler i de mindst udviklede lande, er nødt til at sætte nedre grænser for, hvad de kan tage imod."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS