Artikel top billede

Foto: Ingram.

Diamanter kan bane vejen for grønnere it

Tilsætningen af et af verdens dyreste mineraler i mikrochip kan være vejen frem til grønnere it. Diamanter er nemlig kølingens bedste ven.

Det lyder ret bling-bling.

Men diamanter kan være vejen frem mod grønnere it, påpeger flere forskere i halvledere, hvor japaneren Hideaki Yamada fra det Nationale Institut for Avanceret Industriforskning og -Teknologi (AIST) i Japan står i spidsen for de gyldne løfter.

Hideaki Yamada mener, at selvom diamanter er et elektronisk isolerende materiale, kan et af verdens mest eftertragtede mineraler med få urenheder benyttes som halvledere. Dertil kommer, at diamanter er jordens mest effektive varmeleder.

Den kombination betyder, at syntetiske diamanter kan benyttes til halvledere med en kraftig nedsættelse af behovet for køling, som vi eksempelvis kender det fra halvledernes siliciumlag.

Det skriver NewScientist, hvortil Hideaki Yamada udtaler sig i positive vendinger omkring brugen af diamanter i halvledere, som han selv forsker i.

"Diamanter har helt sikkert et tilstrækkeligt potentiale til at fabrikere elektroniske enheder med," siger Hideaki Yamada til NewScientist.

Diamanter i miniaturestørrelse

Hideaki Yamada og hans forskerhold ved AIST forsker i, at udvikle syntetiske diamanter, da prisen på ægte diamanter i sagens natur er lidt af en showstopper i masseproduktion af chip med diamant-overtræk.

De japanske forskere arbejder i stedet på en kemisk proces, hvor de "drysser" diamantpartikler på et plasma af metan eller en anden kulbrinteforbindelse for derefter at indkapsle chippen.

Indtil videre har forskerne ikke kunnet bygge større blokke af diamant-halvlederne til brug i masseproduktion. De er derfor gået i den anden retning og samler de små diamant-halvledere på en kvadratcentimeter med en tykkelse på et par millimeter til en større blok.

Foreløbig er det lykkedes Hideaki Yamada og hans forskerhold at hugge seks fungerende halvledere på 25 kvadratmillimeter ud fra denne større blok.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere