3-topchef: Vores mobilnet er fortsat foran TDC-nettet

TDC har stadig et godt stykke vej igen, inden selskabet overhaler 3, mener 3's topchef, Morten Christiansen.

Artikel top billede

Administrerende direktør Morten Christiansen fra 3 er overbevist om, at hans selskab har førertrøjen på inden for mobilt bredbånd. Foto: 3.

I næste måned passerer TDC forbi teleselskabet 3 som den mobiloperatør, der har det bedste mobilnet i Danmark. Sådan lyder det i dag fra TDC's koncerndirektør Carsten Dilling, men han er galt på den, lyder det fra 3.

3 skriver i en pressemeddelelse, at Carsten Dilling ikke har "gjort sit hjemmearbejde", når han kommer med den melding.

TDC skruer op for hastighederne til 21 megabit i København, Århus, Odense, Aalborg, Esbjerg og Kolding i næste måned.

"Allerede i juni 2009 skruede 3 som en af verdens første mobiloperatører hastigheden op til 21 megabit per sekund i København og Århus, og i januar havde vi afsluttet opgraderingen til 21 megabit i 97 procent af vores netværk. Det har vi annonceret før, og det kan Carsten Dilling også læse på vores hjemmeside," udtaler administrerende direktør Morten Christiansen fra 3.

3 var først med mobilt bredbånd

Morten Christiansens teleselskab var det første, der for alvor skød gang i det mobile bredbånd. Det skete 22. januar 2007, da selskabet udsendte en pressemeddelelse med overskriften "Nu får danskerne ægte mobilt bredbånd hos 3". Selskabet havde udrullet et såkaldt Turbo 3G-mobilnet, der teoretisk kunne nå hastigheder på tre megabit per sekund.

Mobiloperatøren har som pioneren hele tiden haft den største markedsandel inden for mobilt bredbånd, men markedsandelen er faldende, viser tal fra IT- og Telestyrelsen. I den seneste halvårsstatistik fra november sidste år havde 3 en markedsandel på 43,1 procent.

"Vi er godt klar over, at vores konkurrenter, inklusive TDC, nu for alvor har forstået, hvor vigtigt det mobile bredbånd bliver i fremtiden - og derfor har skruet tempoet op. Derfor ved vi også, at vores markedsandel uvægerligt vil falde, men det ændrer ikke på vores ambition om at forsvare vores teknologiske forspring og fortsat have Danmarks bedste 3G-netværk," siger Morten Christiansen.

Det mobile bredbånd er siden lanceringen i 2007 buldret frem, og det er i dag en af de få vækstlommer i det danske telemarked.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S