Her er de største trusler mod din data-sikkerhed

EU's sikkerheds-organisation, ENISA, peger i en ny rapport på fem områder, hvor sikkerheds-indsatsen skal fokuseres i de kommende år.

Artikel top billede

(Foto: Tegning: Lene Sekjær)

ENISA - The European Network and Information Security Agency - peger i en ny rapport på fem konkrete områder, hvor der er behov for et særligt fokus på at øge sikkerheden.

EU-rapporten tager udgangspunkt i de udfordringer og trusler, der er opstået i kølvandet på det internet-baserede samfund, hvor vi er tilgængelige hvor som helst og når som helst.

"Fem områder er blevet udpeget til at have det største behov for forskning inden for et vindue på tre til fem år: cloud computing, real-time overvågning og diagnosticerings-systemer, fremtidige trådløse netværk, sensor-netværk og integritet i forsyningskæden," skriver ENISA indledningsvis i rapporten.

Skyen skaber nye sårbarheder

Rapporten er skrevet af en række eksperter, der byder ind med deres ekspertise på hver deres respektive områder. Blandt forfatterne finder man repræsentanter fra virksomheder som Intel, Nokia og Microsoft, samt universitets-forskere og diverse sikkerheds-folk.

Til cloud computing skriver ENISA, at selvom der ikke er tale om en ny teknologi, så medfører den øgede cloud-udbredelse nye sikkerheds-problematikker.

"I nutidens meget dynamiske miljø, hvor alting er en service og service er alting, vil infrastrukturens modstandsdygtighed, der sikrer, at services er tilgængelige, simpelthen betyde en forskel mellem en verden, der fungerer, og en verden, der ikke fungerer," står der i rapporten.

450

Tabellen viser de fem teknologi-områder, der ifølge ENISA skal være ekstra stort fokus på i de kommende år, når det kommer til sikkerhed.

"Beskyttelse af følsomme data er afgørende for ethvert individ, enhver virksomhed eller regering. Det indebærer sikringen af, at data er tilgængelige (ikke er blevet mistet og kan tilgås, når det er nødvendigt), at integriteten er bevaret (ikke er blevet fusket med eller korrumperet), og at dataenes fortrolighed er bevaret (ikke er blevet offentliggjort for uautoriserede parter)," lyder udfordringerne ifølge ENISA.

Standarder er vejen frem

Organisationen vurderer derfor, at der er behov for et øget fokus på risikostyring, og at der skal etableres en række processer og mekanismer, der kan sikre, at cloud computing- og software-as-a-service-teknologierne er til at stole på også i fremtiden.

EU-organisationen peger også på behovet for nye sikkerheds-standarder og standarder i det hele taget, der kan anvendes inden for denne del af it.

"Selvom mange interfaces inden for cloud computing er blevet standardiseret på software-niveauet, hvilket har ført til interoperabilitet på tværs af platforme, så har der ikke været en signifikant standardiserings-aktivitet, hvilket har ført til proprietære API'er (application programming interfaces)."

"Dette gør det svært for en forbruger at flytte fra en cloud computing-leverandør til en anden, og det er en af grundene til, at mange organisationer tøver med at flytte deres services og data til skyen," skriver ENISA i rapporten.

Foruden cloud computing er der som nævnt det fire andre områder, der fokuseres på: real-time overvågning og diagnosticerings-systemer, fremtidige trådløse netværk, sensor-netværk og integritet i forsyningskæden.

Du kan se de uddybende forklaringer i rapporten her (PDF).

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Souschef til tekniske projekter og arkitektur

Københavnsområdet

KMD A/S

Customer Support Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil