Denne pc er danskernes foretrukne

Hver tredje solgte pc i Danmark kom i første kvartal af i år fra denne leverandør.

Artikel top billede

Der har stået HP på æsken tre gange ud af ti, når danskerne har købt pc'er i løbet af årets første tre måneder.

Samlet sikrede verdens største it-virksomhed, Hewlett-Packard, sig en markedsandel på 32,3 procent i første kvartal af 2010.

De viser nye tal fra analysehuset IDC.

HP forklarer selv sin førerposition som en konsekvens af nye salgsmetoder i samarbejde med de store spillere inden for detailhandlen.

"Det skyldes blandt andet en række målrettede initiativer som etablering af shop-i-shop i danske butikker, hvor kunderne betjenes af specialuddannede medarbejdere," udtaler pc-direktør i HP, Henrik Sinnbeck.

Bærbare med potentiale

HP har desuden genvundet førstepladsen på det samlede marked for bærbare pc'er med en markedsandel på 29,3 procent i første kvartal 2010, og har også førstepladsen på bærbare til privatmarkedet med en markedsandel på 30,5 procent.

De bærbare pc'er er et centralt produktområde med stor volumen og vækstpotentiale, forklarer HP's pc-direktør.

"Specielt inden for bærbare til private forbrugere har vi oplevet et godt kvartal," siger Henrik Sinnbeck.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Context& om AI: AI accelererer. Organisationen bremser.

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision