Denne pc er danskernes foretrukne

Hver tredje solgte pc i Danmark kom i første kvartal af i år fra denne leverandør.

Artikel top billede

Der har stået HP på æsken tre gange ud af ti, når danskerne har købt pc'er i løbet af årets første tre måneder.

Samlet sikrede verdens største it-virksomhed, Hewlett-Packard, sig en markedsandel på 32,3 procent i første kvartal af 2010.

De viser nye tal fra analysehuset IDC.

HP forklarer selv sin førerposition som en konsekvens af nye salgsmetoder i samarbejde med de store spillere inden for detailhandlen.

"Det skyldes blandt andet en række målrettede initiativer som etablering af shop-i-shop i danske butikker, hvor kunderne betjenes af specialuddannede medarbejdere," udtaler pc-direktør i HP, Henrik Sinnbeck.

Bærbare med potentiale

HP har desuden genvundet førstepladsen på det samlede marked for bærbare pc'er med en markedsandel på 29,3 procent i første kvartal 2010, og har også førstepladsen på bærbare til privatmarkedet med en markedsandel på 30,5 procent.

De bærbare pc'er er et centralt produktområde med stor volumen og vækstpotentiale, forklarer HP's pc-direktør.

"Specielt inden for bærbare til private forbrugere har vi oplevet et godt kvartal," siger Henrik Sinnbeck.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse