Derfor er direktøren bange for forandringer

De administrerende direktører er bange for forandringer. Se hvorfor.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mange administrerende direktører er selv i tvivl om, hvorvidt deres virksomhed kan klare sig et nyt, foranderligt og stadigt mere komplekst forretningsmiljø, fortæller en undersøgelse fra IBM, der blev offentliggjort i denne uge.

IBM internationale undersøgelse af administrerende direktører, der udkommer hvert andet år, blev gennemført i løbet af sidste år og starten af i år og består af interviews med 1.541 både private og offentlige ledere fra 60 lande og 33 forskellige brancher over hele verden.

Ifølge undersøgelsen forventer otte ud af 10 administrerende direktører, at deres omgivelser vil blive stadigt mere komplekse, mens kun 49 procent mener, at deres virksomhed har de nødvendige forudsætninger for at håndtere dette, fortæller IBM.

Det repræsenterer samtidig den største ledelsesmæssige udfordring, som IBM har identificeret i undersøgelsens otteårige historie.

"Mindre end halvdelen føler sig forberedte på fremtidens kompleksitet," siger Ragna Bell, som er partner ved IBM Strategy & Change Consulting group. Det vil kræve kreativitet at håndtere den øgede kompleksitet med succes, fastslår IBM.

I det hele taget er teknologiens forventede effekt på organisationerne hoppet fra en sjetteplads til en andenplads i løbet af de sidste fire undersøgelser.

Frygter store stater

Rapporten konkluderer desuden, at administrerende direktører i Nordamerika er mere bange for "en stor stat" end andre steder. Det skal ses i lyset af det faktum, at den amerikanske regering i forbindelse med finanskrisen er blevet storaktionær i mange virksomheder.

87 procent af de nordamerikanske direktører forventer større statslig indgriben og kontrol i løbet af de kommende fem år, hvilket yderligere bidrager til følelsen af usikkerhed.

Ledere i Nordamerika gav udtryk for "en meget stærk tro på, at øget regeringskontrol vil påvirke deres miljø," fortæller Ragna Bell. Men lederne blev ikke spurgt til, hvorvidt de mente, det var godt eller dårligt.

"Vi bad ikke om deres subjektive meninger;" forklarer hun.

Kompleksiteten ved en netværksforbundet verden bliver forstærket af forskellige faktorer, skriver IBM.

70 procent af de administrerende direktører i undersøgelsen sagde, at de regnede med at skulle fordoble omsætningen fra nye kilder i løbet af de kommende fem år, mens 65 procent forudså et skifte i den økonomiske magt, så den i stedet kommer til at ligge hos udviklingslandene.

Andre resultater:

De bedst performende virksomheder har en 54 procent højere sandsynlighed for at tage hurtige beslutninger og forudse resultater.

49 procent af de bedst performende virksomheder mener, at det vigtigste strategiske initiativ i løbet af de kommende fem år vil være at komme tættere på kunderne og gentænke forholdet til kunder og borgere ved hjælp af nettet, interaktive medier og sociale medier.

Nu, hvor landet har vist sig mere modstandsdygtig over for krisen end de mere udviklede lande, er de kinesiske direktører mindre bekymrede ved tanken om forandringer, end de er i andre regioner.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Timengo DPG

    Teknisk Support Lead

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk stærk senior IT-projektleder til PET

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Salesforce Administrator & Application Specialist

    Københavnsområdet

    Sundhedsdatastyrelsen

    Sektionsleder til sektion for it-arkitektur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job