Er du den hurtigste it-dansker?

Indtil videre har 800 løbeglade it-folk meldt sig klar til start i dette års Computerworld-løb, og du kan stadig nå at tilmelde dig til en dag med løb og hygge i Lautrupparken i Ballerup.

Artikel top billede

Tirsdag den 8 juni kl. 18 går starten til dette års Computerworld-løb, hvor den danske it-branche for lov til at kæmpe om hæder og håneret.

I år er forventningen 1.200-1.500 deltagere, men allerede nu har de første 800 it-danskere taget udfordringen op, og det er ikke for sent at melde sig på banen. Tilmeldingerne er åbne helt frem til løbsdagen.

For at deltage skal du kunne stille med et hold på fire mand - eller kvinder - som hver især skal løbe deres del af den 4 x 2,5 km lange stafet.

Blandt de deltagende vil der være en lang række velkendte ansigter fra it-danmark, der alle har skiftet skærm og mus ud med løbesko og vandflaske.

Derudover vil det være muligt at købe økologiske grillpølser samt øl og vand og ellers hygge med kolleger og konkurrenter fra it-Danmark.

Sidste år var der en intens stemning i dagene op til løbet med hårde forberedelser og skadede løbere.

Du kan læse meget mere og tilmelde dit hold her.

Du kan også se billeder fra sidste års løb her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job