Installer programmer på tusind pc'er samtidig

Automatisk installation af programmer er et vækstområde. Dansk software gør processen mere fejlsikker.

Det tekstbehandlingsprogram, der ligger på alle virksomhedens pc’er, er kommet i ny version. Så kan IT-folkene godt finde vandreskoene frem: Nu skal de ud til alle pc’er og installere programmet.
Jo flere pc’er, en virksomhed har, desto mere uoverskuelig bliver den opgave. Derfor er automatisk installation af software et område i vækst. Computer Associates, der sælger programmer til at løse den opgave, meddeler, at det er af de mest aktive produktområder for tiden.
Danske CapaSystems har deltaget i flere hundrede projekter med automatisk installation af programmer. Den viden, konsulentfirmaet derigennem har opbygget, er samlet i programmet CapaScriptCreator, som lanceres på messen.
Programmet kræver, at virksomheden i forvejen har investeret i Unicenter TNG Software Distribution Option, da det er en overbygning til dette modul. Det hjælper med udarbejdelsen af de installationsscripts, der skal afvikles ude på pc’erne.
– Hvis installationsprocessen normalt går godt i 80 procent af tilfældene, kan man med vores software måske nå op på 99 procent, siger salgschef Søren Thorhauge.
Det er firmaets første standardprodukt, ellers lever det primært af konsulentydelser i forbindelse med system- og netværksstyring. CapaSystems regner med at vise sit program på CA World-messen i USA i juli.
CapaSystems opstod, da halvdelen af CapaCity Systems inklusive programmet NetCon blev solgt til Computer Associates.

Lad andre klare installationen
Når først installation af software kan gøres fra centralt hold ved hjælp af særlige programmer, bliver det muligt at lægge ansvaret uden for huset. I stedet for at virksomhedens egne IT-folk skal installere nye versioner, kan man lade en ekstern samarbejdspartner klare opgaven.
Det koncept markedsfører Kommunedata under navnet KMD-PIL (Public Intelligent LAN). Det bygger på software fra Novell, primært Novell Directory Services (NDS) og Z.E.N.Works.
Konceptet er rettet mod kommuner og skoler. Det går ud på, at man opbygger en database over det udstyr, kunden har på sit netværk.
– Vi hjælper med implementeringen af systemet, idet vi sørger for, at databasens opbygning kommer til at svare til organisationen. Når systemet er i drift, tilbyder vi at overtage alt arbejde med installation af software, siger teknisk projektleder Kristian Østergaard, Kommunedata.
Det eneste, kunderne så selv skal tage sig af, er installation af styresystemet. Og det klares enkelt med en cd-rom, der indeholder et disk image af den pc, der skal installeres på (for eksempel lavet med programmet Ghost).
Kommunedata har mærket så stor interesse for konceptet, at det demonstreres både på Novells stand og Kommunedatas egen stand. Store dele af efteråret er allerede reserveret til PIL-projekter.
Også WM-data BFC har opdaget fordelene ved NDS. Her hedder konceptet MiLAN for NetWare. Det bygger på Z.E.N.Works og giver kunderne mulighed for automatisk installation af software og brugerprofiler, der følger brugeren snarere end maskinen.
– Vi kan tilbyde at koble os til kundens NDS-net, så vi kan levere pc’er installeret med de applikationer, der er defineret i systemet, siger udviklingsansvarlig Morten Knudsen, WM-data BFC.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere