Domænehajer går fri

Dansk Internet Forum, DIFO, vil ikke tage yderligere skridt mod de internetudbydere, der udnyttede insiderviden til at hamstre domænenavne i 1997, da .dk-domænet blev frigivet.

En advokatundersøgelse antydede for lidt over en måned siden, at bestyrelsesmedlemmer i foreningen af danske internetleverandører (FIL) i 1997 udnyttede insiderviden til at hamstre populære domænenavne.

Fredag besluttede DIFO på et bestyrelsesmøde, at de ikke kan gøre noget ved snyderiet. Advokatundersøgelsen understregede nemlig også, at DIFO ikke har tilladelse i loven til at gå efter snyderne, og det har DIFO tænkt sig at holde sig til.

- Det huer selvfølgelig ikke nogen, men vi tager advokatens konklusioner til efterretning, siger en ærgerlig Dan Christensen, forretningsfører for DIFO.

FIL havde siden juni 1996 administreret adgangen til .dk-domænet ? en opgave, der i februar 2000 blev overdraget til den selvejende institution DIFO. I forbindelse med frigivelsen af .dk-domænet i 1997 indførte FIL et nyt regelsæt for registrering af .dk-domænenavne. Det var kendskabet til de regler, som enkelte medlemmer af FIL-bestyrelsen udnyttede.

Advokat Per Harders undersøgelse påpegede blandt andet, at 88 procent af alle domæne-registreringer i tiden efter frigivelsen blev foretaget af otte ud af FILs 60 medlemmer. De havde ifølge undersøgelsen forberedt registreringen af adskillige ?gode adresser?, længe før de øvrige medlemmer havde mulighed for det.

Per Harder har tidligere udtalt til Computerworld Online, at det ville være svært at gøre noget ved den pågældende hamstring. Eksempelvis ved at indføre regler så DIFO med tilbagevirkende kraft kunne trække domæner tilbage, der var registreret på baggrund af insiderviden.

Men ifølge undersøgelsen har DIFO ikke den nødvendige kompetence. Desuden ville en sådan aktion medføre betydelige erstatningskrav fra dem, der mister retten til et domæne, selvom det blev erhvervet under tvivlsomme forhold.

DIFO forsøger alligevel at komme hamstringen til livs. På DIFOs hjemmeside kan man se samtlige domæneregistreringer, der fandt sted i tidsrummet fra 15. januar 1997 til 31. januar 1997. Hvis virksomheder eller private personer opdager, at deres rettigheder til et domænenavne er blevet krænket, står det dem frit for at lægge sag an.

- DIFO vil i hvert fald ikke tilbageholde informationer, der fraholder folk fra at rejse krav, siger Dan Christensen.

Oversigten over registrerede domæner kan findes her.

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job