Columbus-stifter satser millioner på e-learning

Danske Vizion Factory har fået tilført et millionbeløb fra Columbus-stifteren Michael Gaardboe. ERP-virksomheder vil fremover satse hårdt på e-learning, mener iværksætteren.

Efterhånden som ERP-markedet konsoliderer sig, vil ERP-virksomhederne satse på også at levere e-learning-produkter.

Derfor har stifteren af Columbus IT Partner, Michael Gaardboe, netop smidt et millionbeløb efter den danske e-learning-virksomhed Vizion Factory.

? Columbus har igennem lang tid været på udkig efter et godt e-learning-produkt. Der er talrige produkter på markedet, men ingen er gode nok. Vizion Factorys produkt er derimod anderledes, siger Michael Gaardboe.

Han fremhæver open source-elementet, som noget af det vigtige ved Vizion Factorys e-learning-platform, samtidig med at det giver den interaktivitet, som skal til for at give engagerede studerende til virtuel undervisning.

Til gengæld for pengene får Michael Gaardboe en bestyrelsespost i Vizion Factory, men hvor stort et beløb, det drejer sig om, er fortroligt. Investeringen skal bruges til at sælge e-learning til ERP-producenter.

? I takt med at markedet for økonomisystemer konsoliderer sig, vil alle ERP-producenter få behov for at levere e-learning til deres kunder. Markedet er modent nu, mener Michael Gaardboe. Samtidig fastslår han, at investeringen er privat og ikke forpligter hverken Columbus eller Vizion Factory til at gå i en bestemt retning.

Tæt på positiv drift

For softwareselskabet Vizion Factory betyder de ekstra penge for de i alt 50 ansatte, at virksomheden får ekstra fart på. Samtidig falder investeringen på et tørt sted. Virksomhedens sidste regnskab har været hårdt belastet af udviklingsomkostninger til multimedieværktøjet The Producer, som snart kommer i en version 2.0.

Værktøjet er ikke kun beregnet til e-learning, men til en bred vifte af multimedieproduktioner, som blandt andet udvikles til det mobile internet gennem datterselskabet Transynergy.

Den direkte effekt af, at Michael Gaardboe kommer i bestyrelsen er, at Vizion Factory nu får lettere adgang til ERP-selskabernes bonede gulve.

? Det styrker virksomhedens satsning på industrivertikale løsninger til ERP-virksomheder. Vi er gode inden for digitale kompetencer, og Michael Gaardboe har en masse kontakter, siger administrerende direktør Søren Truelsen fra Vizion Factory.

Samarbejdet er helt i tråd med, hvad Vizion Factory har gjort tidligere, fortæller han. Transynergy er en joint venture sammen med Olicom.

Vizion Factory havde sidste år en omsætning på 10 millioner kroner og regner med at forøge det med 40 procent i år samt at få overskud på driften.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Project Manager

    Nordjylland

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Djurslands Bank

    IT-supporter til Djurslands Bank

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S