25-årig dansker laver superspeciale

En 25-årig nybagt civilingeniør har udviklet en platform, der kan effektivisere og kvalitetssikre programmørers arbejde med simulation. Kasper Hallenborg Pedersens afgangsspeciale fra Syddansk Universitet indkasserede et 13-tal.

Trafikplanlægning, filmanimation, bygningskonstruktion og netværksbelastning. Kasper Hallenborg Pedersens arbejde kan komme til gavn inden for vidt forskellige brancher.

På Mærsk Instituttet på Syddansk Universitet har 25-årige Kasper Hallenborg Pedersen brilleret med et afgangsspeciale som civilingeniør.

Med 12 måneders intens analyse og udvikling har han skabt en slags grundskabelon til simulation - i fagsprog et application framework. Belønningen for resultatet blev topkarakteren 13.

At kunne forudse hændelser og foregribe faldgruber i en hvilken som helst proces er klart nok værdifuldt. Til det er computeres "hjernekraft" et nyttigt redskab.

Men før computeren kan simulere og regne den ud for én, skal den programmeres og fodres heftigt med ligninger, parametre og data.

Og det er netop en del af dette temmelig tunge forarbejde, at Kasper Hallenborg Pedersen giver en effektiviserende, kvalitetssikrende hånd med sin programskabelon.

Genbrug og nyudvikling

Kasper Hallenborg Pedersens speciale bærer den lidet mundrette titel "Adaptive frameworks for fysikbaserede simulations- og animationssystemer med henblik på parallelisme og distribution".

I praksis gik civilingeniøren meget kort fortalt sådan her til værks:

- Jeg tog udgangspunkt i eksisterende systemer til simulation, så på dem med abstrakte briller og forsøgte at finde ligheder mellem meget forskellige systemer. Dermed fandt jeg nogle generelle strukturer, som jeg kunne bruge til at danne nye systemer, siger Kasper Hallenborg Pedersen.

Resultatet kan eksempelvis bruges i filmbranchen, når man skal animere, som det skete med øglerne i Jurassic Park. Her kan filmudviklere få noget forærende. De kan nøjes med at definere nogle dyr og dernæst tildele dem nogle bestemte bevægelsesmønstre og en bestemt adfærd. Herefter kan man generere et system, som automatisk udvikler sig.

En tegnestue kan bruge simulationsskabelonen, når et hus skal konstrueres. Her kan arkitekten definere former, mål, omgivelser og byggematerialer. Dernæst kan han ved hjælp af simulation forudse, hvordan huset vil reagere på forskellige påvirkninger som vind og vejr.

I IT-verdenen kunne man tænke sig simulation anvendt til at forudse trafik på et netværk.

Enestående på mange måder

Der er rosende ord til Kasper Hallenborg Pedersens arbejde fra professor Bent Bruun Kristensen på Mærsk Instituttet. Det er enestående på flere måder, siger han i en e-mail kommentar:

- Via kvantiteten: der er tale om et omfatttende design og implementeringsarbejde

- Via kvaliteten: kompleksiteten af dette anvendelsesområde er stor, men design og implementering er vældig godt arbejde

- Via spændvidden for de potentielle applikationer og applikationstyper, som dette framework kan anvendes til at udvikle.

- Via disse elementer i forening: Det er et meget imponerende arbejde, som har et stort potentiale.

Bent Bruun Kristensen ser store muligheder for framework-ideen via det "bevis", Kasper Hallenborg Pedersen giver gennem sit eksperiment.

- Her foreligger et imponerende arbejde, der kan bruges som et lysende eksempel på en teknologi, der understøtter planlagt genbrug. Et genbrug, der går både på lignende applikationer inden for det univers, et framework nu en gang understøtter, og på en produktionsserie af applikationer, der udvikler sig over tid afhængig af udefra og indefra kommende forandringer i anvendelse og i teknologi, forklarer Bent Bruun Kristensen.

Kasper Hallenborg Pedersen er nu blevet tildelt et stipendiat på Mærsk Instituttet, hvor han i de næste år skal forske i intelligente objekter eller "pervasive computing", som fagfolk kalder det.

Relevante links:
Kasper Hallenborg Pedersens hjemmeside på Mærsk Instituttet.

Nuværende forskning som Ph.d-studerende:
SWEAT: SoftWare Engineering And Technology
TANGO: Tangible Objects

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job