Udlicitering skaber utryghed hos IT-medarbejdere

Fire store kommuner har siden 1998 udliciteret deres IT-afdelinger til KMD, og flere er på vej. For de kommunale IT-medarbejdere kan skiftet til en ny arbejdsgiver være præget af usikkerhed og fyringer. Kommunen har ansvaret for, at det foregår på en hæderlig måde, mener tillidsrepræsentant.

Kommunen er garanteret kvalitet og besparelser. Leverandøren får en stor ordre. Men de kommunale IT-medarbejdere er reduceret til ludobrikker i det store udliciteringsspil.

Haderslev Kommune er den seneste af i alt fire kommuner, der har valgt at udlicitere sin IT-afdeling. Fra nytår bliver kommunens fem IT-medarbejdere overdraget til KMD. Kommunaldirektør Jens Kaptain er begejstret.

- Ordningen giver os en årlig besparelse på 1,5 millioner kroner og en garanti for kvalitetsniveauet af IT-driften. Vi har flere gange været ude for, at private virksomheder snuppede vores IT-medarbejdere, hvorfor vi måtte starte forfra med at oparbejde en kvalitet. Det dilemma slipper vi nu for, siger Jens Kaptain.

Men udliciteringen i den kommunale administration er også et fænomen, der rykker ved den jobtryghed, der traditionelt har været hos kommunalt ansatte medarbejdere.

Den 15. september 1998 overdrog Københavns Kommune som den første i landet hele sin IT-afdeling til KMD. De cirka 240 ansatte på Københavns Kommunes IT-Central (KKI) fik ny arbejdsgiver.

I dag sørger omkring 70 medarbejdere for at drive IT-aktiviteterne i Københavns Kommune.

KMD har i alt beholdt 135 medarbejdere fra kommunen, hvoraf halvdelen har fået nye opgaver i organisationen. Resten er enten rejst eller opsagt.

Ubehagelig ventetid

Aalborg Kommune udliciterede fra 1. januar 2001 omkring en tredjedel af kommunens IT-center til KMD. 11 medarbejdere blev dengang overdraget til den kommunale storleverandør. Nu er der to medarbejdere færre, som ikke har mulighed for at vende tilbage til kommunen.

Jette Madsen var en af dem, der blev overført til KMD fra Ålborg Kommune. Hun fik et chok, da hun hørte om fyringerne.

- Vi er jo ikke vant til, at man bliver fyret i den kommunale sektor, siger Jette Madsen, der var tillidsrepræsentant for medarbejderne i kommunens IT-center, før KMD tog over.

To år gik der fra byrådet besluttede, at en del af IT-afdelingen skulle udliciteres, indtil kommunens 11 medarbejdere havde fået ny arbejdsgiver. Og det var især ventetiden, der var slem, erindrer Jette Madsen.

- Det var rigtig surt at være i kommunen, fordi vi vidste, at vi ikke skulle blive der. Kommunen ville udlicitere mainframe-delen, så vi kunne regne ud, hvem der skulle skifte arbejdsplads, før det blev offentliggjort, siger hun.

Fem IT-medarbejdere rejste fra kommunen i udbudsperioden, fordi de ikke brød sig om ideen om, at kommunen skulle bestemme, hvem der skulle være deres næste arbejdsgiver.

Aalborg Kommune var herefter nødt til at give de resterende IT-medarbejdere et fastholdelsestillæg, så den havde nogle medarbejdere at sende med over i KMD. Tillægget lå på mellem 10.000 og 40.000 kroner.

Blev inddraget i processen

I eftersommeren 2000 blev Århus Kommunes IT-afdeling på 75 mand udliciteret til det tidligere Kommunedata. Med sig i bagagen havde de en tre-årig garanti for, at de kunne vende tilbage til kommunen, hvis de ikke brød sig om jobbet i KMD eller blev fyret.

IT-udlicitering i kommunerne:
  • 15. september 1998: Københavns Kommune overdrager 240 medarbejdere fra IT-centralen til KMD. I dag er der 135 medarbejdere tilbage, hvoraf cirka halvdelen arbejder med IT-driften i Københavns Kommune.

  • 1. september 2000: Århus Kommune overdrager 75 til KMD og 12 mand til DM Data. I dag er to tjenestemænd rejst tilbage til kommunen. Resten er stadig beskæftiget.

  • 1. Januar 2001: Ålborg Kommune overdrager 11 medarbejdere fra kommunens IT.center til KMD. To er siden blevet fyret og har ikke fundet ansættelse andet sted.

  • 1. Januar 2002: Haderslev Kommune overdrager sin fem mand store IT-afdeling til KMD.
Den daværende tillidsrepræsentant i Århus Kommunes IT-afdeling, John Aabille, mener at aftalen blev god, fordi kommunen gav plads til en tillidsmand i hele forhandlingsprocessen.

- Som udgangspunkt var vi ikke meget for at skulle udliciteres. Men da der ikke var noget at gøre, krævede vi, at få en aftale med kommunen. Og det fik vi. Det er meget vigtigt, at kommunen inddrager medarbejderne i processen. Hvis medarbejderne er uden indflydelse, skaber det stor frustration, siger John Aabille.

Han er i dag projektleder og tillidsrepræsentant i KMD, hvor kun to af de 75 overdragede medarbejdere er tilbage i kommunen.

KMD: Kommunen skal sikre jobbet
Overenskomstchef i KMD, Kirsten Bach, forstår godt, at det kan være en svær situationen for nogle medarbejdere at skifte arbejdsgiver.

- Vi kan jo alle sammen godt forstå, at folk er utrygge ved det, de ikke kender. Hvis nogle af medarbejderne har det dårligt med at skifte til KMD, taler vi med dem. Som modtagende virksomhed har vi en stor interesse i, at det går godt, siger Kristen Bach.

Så snart aftalen mellem kommunen og KMD er underskrevet, arrangerer virksomheden et introduktionsmøde, hvor medarbejderne møder deres nye chefer og får at vide, hvad der nu skal ske. Desuden foregår der løbende informationsmøder, hvor KMD oplyser om ansættelsesvilkår, arbejdsopgaver, visioner, mål, osv.

Men de nyansatte får ikke stillet en jobgaranti i udsigt.

- Det er kommunens opgave at sikre medarbejderne, siger Kirsten Bach og henviser til aftalen i Århus Kommune.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S