Aktier: I-data tynges fortsat af Eicon

I-data International er steget onsdag formiddag på en fornyet ordre til datterselskabet Eicon i Indien. Alligevel vurderer analytiker, at netop Eicon er i-data's akilleshæl. Maconomy trækker fortsat opad med 13 procent.

Der er igen onsdag opadvendte grønne pile ud for de fleste IT-aktier på Københavns Fondsbørs. For de fleste af selskaberne er der tale om moderate stigninger.


Columbus IT Partner er steget med 4,3 procent til kurs 31, Navision med 3,8 procent til kurs 243 og Danionics med 1,4 procent til kurs 108. 2M er steget med 1,3 procent til kurs 23,5.






















































































Danske
børsnoterede IT- og teleselskaber
2M
Invest
Columbus
IT-partner
DanDisc
Danionics
Danware
EDB
Gruppen
Energy
Solutions Int.
GN
Store Nord
i-data
Maconomy
Navision
Olicom
RTX-Telecom
SimCorp
TDC
Thrane
& Thrane

Til gengæld falder sværvægterne blandt IT-aktierne - og dansk noterede aktier - GN Store Nord og TDC. Førstnævnte er faldet med 2,9 procent til kurs 50,5, mens TDC er sunket 0,7 procent til kurs 297.


Maconomys aftale med det hollandske konsulenthus PwC Consulting om fælles markedsføring og salg af selskabets software fortsætter med at blive belønnet af investorerne. Således er aktien steget med 13,8 procent til kurs 23,9.


Ligeledes i-data international stiger igen - foreløbig med 10,3 procent til kurs 31. I sidste uge var det spekulationsbetinget, da aktien steg med op mod 27 procent. Onsdag har stigningen dog baggrund i en nyhed, nemlig at datterselskabet Eicon Networks har fået en ADSL-ordre i Indien.


Det rokker imidlertid ikke ved, at netop Eicon ifølge analytikere er i-data's akilleshæl. Det danske selskab sætter penge til ved at eje selskabet, hvis problem er, at en satsning på ADSL ikke har ført nogen vegne. Der er ikke kommet ordrer nok ind på den kontor. Det ændrer Indiensaftalen ikke ved


Til gengæld går det godt for ISDN-delen, men det er en stakket frist, da den teknologi med tiden vil smuldre bort og blive udkonkurreret af ADSL, mener en analytiker, der ønsker at være anonym.


- Det er en hæmsko på aktien. Sammen med en stor gæld placerer det selskabet i en truet situation på længere sigt. Det bedste ville være, hvis i-data får solgt Eicon fra, lyder hans vurdering.


Får i-data solgt Eicon Networks fra, vil selskabet have printafdelingen tilbage plus et par mindre IT-selskaber med kompetencer inden for Virtual Private Networks (VPN) og webhosting.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job